Asya Borsalarında Bugün – (03.08.2012)

AMB’nin beklentileri karşılayamaması ve Çinli yetkililerin para politikasını gevşetmede yavaş davranacağı spekülasyonu üzerine Asya borsaları 3. gününde de düştü.

Avrupa Merkez Bankası’nın borç krizini kontrol altına almak üzere acil bir çözüm planı açıklamaması ve Çin’deki para politikası yetkililerinin, politikayı gevşetmeyi ağırdan alacağı spekülasyonu üzerine Asya borsaları 3. gününü de kırmızıda sonlandırdı. Sharp Corp., beklenenden fazla zarar tahmininde bulunmasının ardından teknoloji hisselerindeki düşüşe öncülük etti.

Commonwealth bank of Australia ve Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., İspanya ve İtalya’da yükselen borçlanma maliyetlerinin Avrupa’daki borç krizinin küresel finansal sisteme zarar verebileceği endişelerni artırması üzerine bankalar arasındaki düşüşü devam ettirdi. Japonya’nın en büyük LCD üreticisi Sharp, bu yılki zarar tahminini yükseltmesi ve istihdam kesintisi yapacağını duyurmasının sonrasında yüzde 29 değer kaybetti. Dünyanın en büyük ikinci uyku apnesi çeken hastalar için solunum cihazları üreticisi ResMed Inc., analistlerin beklentisi üzerinde kazanç açıklamasının ardından yüzde 11 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 kayıpla 116.70 puana gerileyerek üçüncü gününü de düşüşle sonlandırdı. Endekste değer kazanan her hisseye karşı 4 hisse değerlendi. Endeks bu haftayı yüzde 0.7 yukarıda tamamladı. Yatırımcılar bugün Fed’in bir sonraki adımlarına yönelik sinyal verebilecek ABD’nin istihdam rakamlarını bekliyor.

Avrupa’daki sorunun bir anda çözülemeyeceğinin altını çizen AMP Capital Investors Ltd.’ın Sidney’deki yatırım stratejileri müdürü Shane Oliver, Çin’in gerek mali gerek de para politikası bakımından bir şeyler yapacak alanı bulunduğunu, ancak yapmadığını söyledi. Oliver, aynı zamanda Çin’in Fed ve AMB kadar baskıa altında olmadığına da dikkat çekti.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir