Yabancıların Altın Yorumları – (2.05.2023)

Altında Fed bekleyişi

Altın, yatırımcıların Fed’in faiz artış kararını bekleyişe geçmesi ve First Republic Bank’in kurtarılmasına rağmen ekonomide yeni sorunlar yaşanabileceği endişeleriyle yatay seyretti.
Altın, Fed’in faiz kararı öncesi yatay bir seyir gösteriyor.

Spot altın ons başına 1984 dolar civarında işlem görürken gram altın ise 1240 TL civarında.

Fiyatlamalarda Fed beklentileri ile birlikte bankacılık krizine ilişkin gelişmeler de etkili oluyor.

JPMorgan Chase & Co. geçen ayki iflasın ardından First Republic’i satın almayı kabul ederken bu bankayı ABD tarihindeki en büyük ikinci banka iflası haline getirdi.

ANZ Banking Group Ltd. analistleri Brian Martin ve Daniel Hynes geçtikleri bir notta, bunun bankacılık sistemiyle ilgili bazı korkuları yatıştırmasına yardımcı olsa da, daha fazla ekonomik ters rüzgar yaşanabileceği endişelerinin sürdüğünü ve spot altın için güvenli liman talebinin arttığını belirtti.

Öte yandan yatırımcılar Çarşamba günü yapılacak Fed toplantısında faizlerin 25 baz puan artırılacağını öngörürken ve bunun bir süreliğine son artış olacağı sinyalini vermesiyle Fed’in faizlerle ilgili son kararını bekleyişe geçti.

Bununla birlikte geçtiğimiz haftaki verilerin ekonomi yavaşlasa da ABD’de enflasyonun yükseldiğini göstermesinin ardından Fed’in ileriye dönük yolunun net olmadığını da gösterdi.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya geçtiği bir notta, “Bir artış daha yaptıktan sonra faizleri sabit tutmaya hazır olduklarının sinyalini vermeyebilirler. Fed tetikte kalmayı seçebilir ve bu, piyasanın fiyatlamaya hazır olmadığı bir şey” değerlendirmesinde bulundu.

Finansal piyasalar, devam eden enflasyon korkuları ve resesyon endişeleri arasında sıkışıp kalırken, hedge fonlar son haftalarda yükselen altın pozisyonlarına da son vermeye başladı.

Kaynak: Bloomberg HT