Yabancıların Altın Yorumları – (10.06.2024)

Altında kayıp serisi devam ediyor

Altın fiyatları, geçtiğimiz hafta Cuma günü 2020 sonundan bu yana en büyük günlük kaybını yaşamasının ardından düşüş eğilimini sürdürüyor.

Altın, ABD istihdam raporundaki sürpriz güçlenmenin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yakın zamanda borçlanma maliyetlerini düşürmeye başlayabileceği umutlarını boşa çıkarmasıyla Cuma günü yüzde 3,5 geriledi.

Spot altın haftanın ilk işlem gününde ons başına 2.288 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL ile yapılan hesaplamaya göre gram altın da 2.383 TL seviyesinde.

Yatırımcılar, merakla beklenen değişimin zamanlamasına ilişkin göstergeler için merkez bankasının bu hafta neler söyleyeceğini dikkatle izliyor olacak. İşsizlik oranının yükselmesine karşın tarım dışı istihdam verisinin beklentileri aşmasıyla Fed’in bu yıl sadece bir kez faiz indirimine gideceğine yönelik tahminler güçlenirken, çarşamba günü Fed’in politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

Swap piyasalarına göre Eylül ayına kadar bir faiz indirimi ihtimali yüzde 40 civarında. Bu oran geçen ayın sonunda yüzde 60’tı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!