Ya Bankalarla Devam, Ya da Kar Satışlarına Dikkat!

BIST 102.328 seviyesini kırınca teknik fincan-kulp formasyonu beklentime göre 4 Bin ile 6 Bin puan bir yükseliş beklediğimi yazmıştım. Bu beklentimin ilk kademesi olan 106 Bin beklentim 106.291 ile dün görülmüş oldu. Bunun kısmen devamı da görülebilir. Belki üstünde 108.774’te bulunan gap boşluğu da kapanabilir ama bankalar olmadan daha üstünü şimdilik beklemiyorum. Hatta dikkat çektiğim gap bile bankalarsız kapanmayabilir. BIST olarak stochastic gibi bir çok teknik aşırı alım bölgesinde kar satışı sinyalleri veriyor. Yani dirençlerde bulunuyor. Her an dün yaşanan kar satışlarının devamını görebiliriz.

Ama mali endekse bakınca 111.636 üstünde kalmayı başarırsa teknik olarak gördüğüm fincan-kulp formasyonu gereği sırası ile ilk kademe dirençleri olarak 112.434 – 113.021 – 114.074 seviyeleri görülebilir. Eğer ilk kademe dirençlerini kıracak bir bankacılık yükselişi başlayacak olursa ki, yabancı satışlarının kesilmesi halinde bankaların teknik görüntüleri bu imkanın olduğunu gösteriyor. Bu takdirde ikinci kademe dirençlerine doğru yükseliş halinde sırası ile, 115.233 – 116.582 mali endeks seviyeleri görülebilir. Eğer bankalarda böyle bir yükseliş yaşanacak olursa, BIST de ilk önce 108.774 gapini kapatır, sonrasında da 111 Bin seviyelerine doğru bankacılık sektörü desteği ile yükselişini sürdürebilir.

Hemen uyarmak istiyorum! Böyle bir endeks yükselişi olursa bankaların katılımı ile yaşanacağı için, şu ana kadar düşük kalan bankalar yükselirken öncesinde yükselmiş olan diğer birçok hisse ise kar satışlarına sahne olarak bu yükselişe uymayabilir. Kısacası bundan sonraki endeks yükselişinin esas oyuncuları bankalarla sınırlı kalabilir. Bankalar dışında çok az sayıda hissenin buna eşlik edebileceği düşüncesindeyim.

Lütfen başladığımız bu günlerin eskiden kar satışları yapılıp da yaz tatiline girilen dönemin başlangıcı olduğunu unutmayınız. Gerçi bu sene pandemi nedeniyle eski alışkanlıklarımız, yaz tatili imkanı aynı şekilde olmayabilir ama, şirketlerimizin de altı aylık bilançoları iyi gelmeyecek.

Büyüme Sizleri Yanıltmasın!
Bugün dış ticaret verisi ve ilk çeyrek büyüme rakamları gelecek. Büyümede % 5 ve üstü gibi seviyeler görülebilir. Yıla çok iyi bir başlangıç yapmıştık biliyorsunuz. Ama pandemi işleri bozdu. Bu nedenle ilk çeyrek için gelecek yüksek büyüme seviyelerinin kalıcı olmadığını ve sonraki çeyrekte ciddi bir daralma olacağını bilmenizi isterim. Bu nedenle büyüme verisi aşırı bir heyecan yaratmayacaktır.

Trump ABD Borsalarını Frenledi!
ABD borsalarında ciddi yükselişler Trump’tan gelen hamlelerle frenlendi. Sosyal medyaya yasaklar getirebilecek bir yasayı imzalaması ve Çin konusunda bir açıklama yapacağım demesi ile ABD borsalarına kar satışlarını getirdi. Japonya’dan gelen verilerin kötü olması da bu kar satışlarını desteklemiş oldu.

Yani dışarıda da kar satışları var. Bu nedenle temkini elden bırakmayınız. Endeks ve hisselerle ilgili teknik seviyeleri sitemdeki tablolarda detaylı görebilirsiniz.

Hepinize sağlık ve bol kazanç diliyorum.

Aydın Eroğlu
Stratejist  Finans Yazarı