XBI: Biyoteknoloji hisseleri sepeti

XBI: Biyoteknoloji hisseleri üzerinden bakarsak global beklenti ne olabilir?

Endeksleme pek çok açıdan farklı ölçümleme fırsatları sunmaktadır. XBI veya biyoteknoloji hisselerini takip için üretilen borsa yatırım fonu da bu hedefi içermektedir. Daha önce sağlık hisseleri üzerine yazmıştık (XLV). Bu sefer daha farklı beklentileri görebiliriz, böylece dünyanın gidişatı hakkında fikrimiz daha eylemsel hal alabilecektir. Tahterevalli benzetmesi misali, destek kolu üzerine odaklanan bakıştayız ve açıkçası eleştirdiğimiz raporlarda benzer iletişim hatalarını görüyoruz: yatırımcıyı doğru yönlendirmek için iletişim dilindeki hedefleneni daha “günlük hayat” diliyle ifade etmek yanında, ifadenin gücünü de önemsiyoruz. Destek kolu güçleniyorsa buna benzer dinamik raporlama formatı arayışında olmalıyız. Belki gerek duyulmayabilir ama büyümenin sağlıklı hal alabilmesi daha nasıl gelişebilir, henüz çözemedik. Elbette biz de arayış içindeyiz. Biyoteknoloji sektörü mevsimsel midir, dönemsel midir veya perakende halini alacak mıdır? Destek kolunun irdelenmesi biraz da bu açıdan gelişmeleri görmek için değerlidir.

Model doğrulama vakaları: 2022 seçkisi

Modellemeye göre gidersek: gerçekten hakkını vermemiz gerekir. Yani önemli yükseliş ve düşüşleri önceden yakalayabilmesi yanında, daha önemsizler için de en azından olasılık bazında bakış üretebilmesi gereklidir. Denemekten ne çıkar? Sonuçta işimizi daha güzel, daha iyi hale getirmek istemiyor muyuz? Toplumsal hedefimiz de bu olduğuna göre geleceğe daha güvenle bakabilmeliyiz.

Ocak 2022: bu ayki dibine göre % 15 civarı yükseliş görüldü. Bunu neye bağlayabiliriz? Model görüşü açısından dilimizi çalıştırırsak: destek kolu (kaldıraç) 135- 140 günlük dönem için tasarlanmıştı ve “düşüşünü sıfırlamaya başladı” bunu pozitif gelişme olarak kabul edersek, algoritmik sinyalle çarpımı da olumlu olunca çift basamaklı yüzdesel yükseliş oluşmuş demektir. Gerçektende model veri penceresinde kalan algoritmik sinyal dağılımı “daha az negatif” değerlere geçmeye başlamıştı. Bir başka deyişle kaldıraç kolu kadar güçlü sayısal değerlerde olmasa bile “daha az negatif” ortam içine girmişti. Sırf bu iki “daha az negatif” parametrenin çarpımı bile çift basamaklı (%) artış sağlamıştı.

Şubat ayına sarkan bu yükseliş sonrası görülen sürpriz (!) düşüş de yine çarpımsal problem sonucudur: daha az negatif değil ama daha çok hatta çok çok negatif hale gelmişti.

Bu yazıda olumlu bakış içinde olabileceğimizi “sezgisel” olarak tahmin eden azınlık olabilir ama arkasında durabileceğimiz rakamlara dökmekte her zaman gerek var, fayda var.

Simülasyon sonucu (gelecek senaryosu): aşırılık nereye taşır?

Son durumda sürdürülebilir, önemli başarıların öncüsü olan kaldıraç kolu ne durumdadır? Kuvvetli destek kolu yatırım istikrarı için gereklidir. Genel portföy tasarımı derslerinde bu tür parametrelerin geliştirilmesinde ve raporlara eklenmesinde fayda vardır.

Kaldıraç koluna gelirsek: son 10 -12 günde oldukça güçlü frenleme yaparak: negatif değişim ikliminden çıkmaya başladı. Algoritmaları “dip avlama” ayarlı sistemlerin harekete geçtiğini düşünürsek, devamını diğer algoritma sahipleri kurumlar getirebilir. Elbette “yaşanacak gelişmelerin bilançolarla ilgisi olmasından öte anlamı var mıdır?” sorusu önemlidir. Bunun için de modelin analiz ettiği evreni birkaç yıla ayarlamak gereklidir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!