Vestel Beyaz Eşya Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (21.12.2023)

Sektörel zorluklara rağmen getiri potansiyeli ile dikkat çekiyor

AL
Kapanış Fiyatı: 15.05 TL
Hedef Fiyat: 26,00 TL
Kazandırma Potansiyeli: %73

Sektörün en büyük 3 oyuncusundan biri.. Vestel Beyaz, çok çeşitli ürün gamıyla Türk Beyaz Eşya sektörünün en önemli 3 oyuncusundan biri olup, gerçekleştirdiği kapasite artırım çalışmaları, satış kanallarını çeşitlendirme ve yeni pazarlara açılma stratejileri ile pazar payını artırmayı hedeflemektedir.

Net ihracatçı.. Vestel Beyaz’ın toplam satışlarının ortalama %70’i ihracat yoluyla gerçekleşmektedir. En önemli pazarı Avrupa olan şirket, Türkiye’nin beyaz eşya ihracatının yaklaşık %40’ını gerçekleştirmektedir ve Avrupa’nın en büyük beş beyaz eşya şirketi arasındadır.

Kapasite artırım çalışmaları.. Mevcut ürünlerin üretim kapasitesini genişletmek ve yeni ürünlerin üretimini gerçekleştirmek için kapasite artırım yatırımları gerçekleştiren Vestel Beyaz, 2022 sonu itibarıyla 15,6 milyon adet olan yıllık üretim kapasitesini 2024’ün ilk çeyreği itibarıyla 16,2 milyon adete yükseltmeyi hedefliyor.

İskontolu fiyatlama.. İNA ve çarpan analizi kullanarak yaptığımız değerleme çalışmamıza göre VESBE için 12 aylık hedef fiyatımız 26,00 TL seviyesindedir. VESBE için hedef pay fiyatımız 20 Aralık 2023 kapanışına göre %73 iskontolu işlem görmekte olduğundan uzun vadeli tavsiyemizi AL olarak başlatıyoruz. VESBE, öngörülerimize göre 2023T 3,32x ve 2024T 2,29x FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görmektedir.

Riskler.. Satışlarının yaklaşık %70’i ihracattan oluşan ve ağırlıklı olarak Avrupa Bölgesi’ne gerçekleştiren Vestel Beyaz için değerlememizdeki en önemli risk unsurları TL’nin değer kazanması, Avrupa’da resesyonun beklentimizden daha uzun sürmesi ve diğer pazarlarda beklentimizden daha zayıf performans kaydedilmesidir. Diğer taraftan beklentimizden daha yüksek maliyetler de karlılık ve değerlememiz üzerinde aşağı yönlü risk unsuru olarak takip edilmektedir.

Kaynak: Şeker Yatırım