Ülker Hisse Yorumu / Ziraat Yatırım – (14.01.2020)

‘Ülker, Yurtiçi ve Yurtdışı Operasyonları ile Büyümeye Devam Ediyor…’

Öneri “AL”
Hedef Hisse Fiyatı : 30,80 TL

1944 yılında kurulan ve bugün atıştırmalık pazarının lider kuruluşu olan Ülker, güçlü ürün gamı ve dağıtım kanalları sayesinde Türkiye’de tanınır olmuştur. Ülker, ihracat ve yurtdışında fabrika alımları ile de Ortadoğu ve Asya’daki varlığını güçlendirmiştir. Şirket, ayrıca 2016 yılından itibaren pladis bünyesinde içinde yer almaya başlamıştır.

Ülke nüfusu 2018 yılında bir önceki yıla göre %1,5 oranında artarken, toplam atıştırmalık pazarı hacimsel olarak %4,3 oranında artmıştır. 2019 yılının ilk dokuz ayında ise pazar fiyat/gramaj ayarlamaları nedeniyle hacimsel bazda %4 daralmış ama değersel bazda %22,7 büyümüştür. Şirket ise 2019 yılının ilk dokuz ayında satış hacmini geçen yılın aynı dönemine göre %4 oranında artırmıştır. Önümüzdeki yıllarda da artan nüfusun da etkisiyle sektörün büyümeye devam etmesi beklenmektedir.

Ülker, güçlü dağıtım ağı sayesinde Türkiye’nin her köşesine ürünleri ulaştırabilmekte ve bu durum şirketin yurtiçi pazardaki payını korumasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yaygın dağıtım ağı ve şirketin pazar lideri olması sektöre yeni firmaların girişini de zorlaştırmaktadır.

Yurtiçi ve faaliyet gösterilen ülkelerdeki atıştırmalık pazarının büyüyeceği beklentisine paralel olarak şirket cirosunun önümüzdeki dönemlerde de artmaya devam edeceğini düşünmekte ve 2020 yılsonu satış gelirlerinin 9.117mn TL olarak gerçekleşeceğini öngörmekteyiz.

Şirketin FAVÖK marjı da istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Toplam ciro ve FAVÖK içerisindeki yurtdışı payı yükselmekte ve bu durum karlılığı pozitif etkilemektedir.

Ülker için tahmini hedef piyasa değerini İNA (İndirgenmiş İndirgenmiş Nakit Akımı) ve benzer şirket çarpanına göre 10.533mn TL, hedef hisse fiyatını da 30,80 TL olarak hesaplamaktayız. Buna göre Ülker hisseleri hedef hisse fiyatımıza göre %20,1 iskontolu işlem görmesine bağlı olarak Ülker için “AL” önerisinde bulunuyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN