Ülker 2012’nin ilk Çeyreğinde Net Karını ise % 242.4 Artırdı

Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker, 2012 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre Ülker, 31 Mart 2012 tarihi itibariyle toplam satış gelirlerini % 71.8 artırarak 629.5 milyon liraya çıkardı.

2010 yılında başlattığı yeniden yapılanma çalışmalarının meyvelerini toplamaya başlayan Ülker’in 2012’nin ilk 3 ayındaki brüt karı, geçen yılın ilk çeyreğine göre iki kat artarak 71.8 milyon liradan 142.4 milyon liraya ulaştı. Şirketin net karı ise % 242.4 artışla 18.7 milyon liradan 63.9 milyon liraya çıktı. Bu performans eşliğinde Ülker’in brüt kar marjı % 19.6’dan % 22.6’ya yükseldi. Ülker’den KAP’a yapılan açıklamada, satışlardaki artışın ana sebebinin bisküvi, çikolata ve kek kategorilerinin tek çatı altında toplanması ile satış noktalarındaki yeniden yapılanma olduğu belirtildi. Açıklamada şu noktalara işaret edildi:

• Yeniden yapılanma sonucunda devam eden dönüşüm çalışmaları ile Ülker daha büyük ve daha yalın bir gıda şirketi haline gelmiştir. 2010 yılından itibaren bisküvi, çikolata ve kek kategorilerindeki bütün grup şirketlerinin Ülker çatısı altında toplanması ve ana kategoriler dışında kalan işlerin portföy dışına alınması, satış geliri ve kar marjları üzerinde olumlu etkilerini göstermeye başlamıştır.

• Ülker’in 2012 yılı ilk çeyrek net karı ise % 242.4 artarak 18.7 milyon liradan 63.9 milyon liraya ulaşmıştır. Çikolata ve kek kategorilerinin Ülker bünyesine dâhil edilmesi dışında, şirketin yeniden yapılanma çalışmaları ile artan operasyonel verimlilik ve kur farkı geliri, net kardaki artışın ana sebepleri olmuştur.

• Ülker’in ihracat gelirlerinin toplam gelirler içindeki payı 126,7 milyon lira ile % 15 olarak gerçekleşti.

• Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, şirketin performansı ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ülker, 2011 yılının son aylarında gerçekleşen çikolata ve kek işlerinin satın alımı ile Türkiye’nin en büyük gıda şirketi haline geldi. Ülker’in pazardaki konumu, bu birleşik yapı sayesinde daha da kuvvetlendi. Ülker, hissedarlarına dinamik ve büyüyen bir ekonomide gıda sektöründe lider bir şirketin potansiyel büyümesine ortak olma şansını sağlıyor. 2012 yılının ilk çeyreğindeki performansımızın yılın geri kalanında artarak sürmesini bekliyoruz.”

Kaynak: sirkethaberleri.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir