Ukrayna Savaşı dünya krizine dönüşüyor

Rus ordusu Ukrayna’da taarruzunu sürdürürken, Avrupa Birliği en yetkili ağızlardan savaşın tüm kıtaya yayılabileceği kaygısını açıkça ifade ediyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de Çin ziyaretinde hükümeti Rusya’ya askeri yardımı kesmesi yönünde uyardı. Rusya’nın askeri kazanımlarının Kiev’i yıldırmayacağı kesin. Avrupa artık Putin’i Ukrayna’da bataklığa gömmek için uzun vadeli askeri strateji oluşturuyor. ABD cephesinde ise Çin’le Ticaret Savaşı’na yeni bir boyut eklendi: Çin’in Rusya’ya asker malzeme sevkiyatı.

Başkan adayı Trump Kongre’de bekleyen $60 milyar Ukrayna askeri yardım paketi üzerindeki vetosunu kaldırmaya zorlanıyor.

Uzmanlara göre, petrol fiyatlarındaki artışın birincil nedeni Ukrayna’nın Rus rafinerilerini vurması, Orta Doğu’daki savaşın etkisi daha az. Ukrayna Savaşı’ın lokal ve çevreye yayılması güç bir risk olarak fiyatlayan yatırımcılar ve iş dünyası artık yeniden düşünmek zorunda.

AB’nin bir numaralı diplomatı Josep Borrell Salı günü Brüksel’de yaptığı konuşmada, “Rusya, hem Ukrayna’da devam eden savaşıyla hem de AB ülkelerine yönelik hibrit saldırılarıyla Avrupa’yı tehdit ediyor” dedi. Borrell, “Avrupa’da yüksek yoğunluklu, konvansiyonel bir savaş artık bir fantezi değil.”

Kuzey Avrupa’daki komutanların ve liderlerin Ukrayna’nın ötesine geçen Rus saldırganlığı riski konusunda yaptığı son uyarıların ardından, eski İspanya dışişleri bakanı ve AB baş diplomatı ilk kez Rus tehdidini bu kadar açık bir şekilde ortaya koydu. Daha önce de Danimarka savunma bakanı Şubat ayında Rusya’nın NATO’nun dayanışmasını üç ila beş yıl içinde test edebileceğini söylemişti. “Berlin duvarı yerini çevremizdeki bir yangın çemberi ile değiştirdi,” derken, Orta Doğu’daki İsrail-Hamas Savaşı ve yarattığı bölgesel istikrarsızlığa da atıfta bulundu.

AB sınırındaki çatışma, bloğun yeteri

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!