Türkiye bu sene de daralır, 2021’de de

Pazar akşamı, yapacak iş yok. Tek eğlencem sağa-sola laf sokmak. Dün çektiğim bir videoda Katarlılar’ı savundum. Hala linç edilmediğime ben de şaşıyorum. Belki “moruk nasıl olsa Covid-19’dan geberecek, kanı üstümüzde kalmasın” anlayışı hakim toplumda. Pasif toplum işte, birlikte ve önalıcı hareket edemiyor. Halbuki ben Adonis fiziğim ve Odin’in bana armağan ettiği jenetik avantajlarım sayesinde Covid-21XXX’i (Mezarcı Virüsü) de hasarsız atlatacağım.

Evet, hazır Covid-19’dan söz açılmışken, bariz yönetim hataları ve dudak uçuklatan bir açgözlülükle birleşen bu sevimli salgının Türkiye ekonomisi nasıl durgunluğa iteceğini anlatayım. Durun, daha iyi haberler yeni başlıyor. Yalnız bu sene değil, 2021’de de resesyonda kalacağız. Çünkü hataların tortuları pistonlarda birikti, artık motora motorin gitmiyor.

Sevgili Büyüğüm Berat Albayrak’ı şimdiden arıyorum. Pazartesi (bir kaç saat sonra, Pazar akşamı yazıya başlayıp sonra şişelerle sohbete dalmışım) 3Ç2020 GSYİH verisi açıklanacak ve ekonominin çeyrekten çeyreğe %5-6 büyüdüğünü göreceğiz. Berat Abi olsa twitter’de flood üstüne flood patlatır, milleti coşturur, göbek attırırdı. Bakalım Lütfi Abi amigolukta bu namı Çağ’ı aşan şahsın dev ayakkabılarını doldurabilecek mı?

Bugün tarih ne? 29 KASIM 2020. EYLÜL’de biten çeyreğin ekonomik gerçekleşmelerini hangi tarihte öğreneceğiz? 31 KASIM 2020. Sevgili TUIK, hiç yayınlama ya! Veri ne işe yarar? Hükümetler ve ekonomik aktörlerin karar süreçlerinde girdidir. 2 ay bayatlamış bilgiyle ben ne karar alacağım ki?

Ekonomi Eylül’e kadar toparlandı ve o toparlanma bizi bitirip kış reseyonuna soktu. Şimdi bunun nedenlerini anlatayım. Önce ekonomiyi toparlayan ucuz kredi furyasından bahsedeyim. Aşağıdaki grafikte gördüğünüz gibi, tüm bankalar kredilerde sert fren yaptılar.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN