Turkcell 2020 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (29.04.2020)

1Ç20 Finansal Sonuçlar – Nötr

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 13,89 TL
Hedef Fiyat: 18,74 TL
Getiri Potansiyeli: %35

 Beklentilerin üzerinde net kar ancak 2020 öngörülerinde aşağı yönlü revizyon. 1Ç20’de Turkcell’in net finansal giderleri, küresel merkez bankalarının koordineli olarak attıkları genişlemeci adımların faiz giderlerini baskılamasının beraberinde, hedging işlemleri sonrasında elde edilen kur farkı gelirinin etkisiyle yıllık bazda 420,4 milyon TL seviyesinden 221,4 milyon TL seviyesine geriledi. Bu bağlamda, şirketin net karı yıllık bazda %29 gerileyerek 872,7 milyon TL olarak gerçekleşti. Açıklanan rakam, piyasa beklentisi ve kurum tahminimizin üzerinde gerçekleşti. Bunun sonucunda da, net kar marjı bu dönemde yıllık bazda 8,47 puan düşüşle %13,11 seviyesine geriledi. Hatırlanacağı üzere, geçen yılın aynı döneminde şirket Fintur hisse satışından elde ettiği 772,4 milyon TL tutarındaki tek seferlik geliri ‘durdurulan operasyonlardan gelirler’ adı altında kaydetmişti. Düzeltilmiş bazda ise, şirketin net karı yıllık bazda %97 artış kaydetti. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen net kar rakamına karşın, Covid 19 etkisinin önümüzdeki çeyreklerde hissedilecek olması sebebiyle 2020 yılı öngörülerinde yapılan aşağı yönlü revizyon nedeniyle, 1Ç20 finansallarının hisse performansına etkisini ‘nötr’ olarak değerlendiriyoruz.

 ARPU’daki artış, çeyreksel ortalama TÜFE’yi belirgin şekilde aştı. 1Ç20’de toplam abone sayısı, önceki yılın aynı dönemindeki 36,60 milyondan 36,30 milyona gerileyerek, kurum beklentimiz olan 36,26 milyona yakın seviyede gerçekleşti. Mobil taraf özelinde abone sayısı yıllık bazda %1,48 düşüşle 33,2 milyon seviyesinde gerçekleşti. Ancak çeyreksel bazda, bu rakamın %1,22 artış kaydettiğini görüyoruz. 1Ç20’de çeyreksel bazda mobil abone sayısındaki artış, faturalı abone sayısındaki %12,3’lük yükselişin beraberinde, Superbox kullanıcılarının sayısının özellikle Covid 19 salgını nedeniyle insanların evde daha çok vakit geçirmeye başlaması sonucunda %608 artış göstermesinden kaynaklandı. Öte yandan, fiber abone sayısı yükseliş eğilimini sürdürerek çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %2 ve %8 artışlarla 1,52 milyon seviyesinde, kurum beklentimize paralel seviyede gerçekleşti. Bu arada, ortalama çeyreksel enflasyonda yıllık bazda görülen %7,78’lik düşüş karşısında mobil karma ARPU’nun çeyreksel ortalama TÜFE’nin üzerinde seyretmeye devam ettiğini görüyoruz. Mobil karma ARPU 1Ç20’de yıllık bazda %20 artış kaydederek 43 seviyesine yükseldi. Bu bağlamda, mevcut durumda çeyreksel ortalama TÜFE’yi 8,32 puan aşan ARPU görünümünü olumlu olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca, kişibaşı ortalama mobil data kullanımı bu dönemde yıllık bazda %66 artışla 9,8 gigabyte seviyesinde, beklentimizin altında gerçekleşti. Mevcut operasyonel gelişmeler sonucunda, 1Ç20’de Turkcell’in net satış gelirleri yıllık bazda %17,3 artış kaydederek 6,66 milyar TL olarak gerçekleşti. Açıklanan rakam, piyasa beklentisini karşılarken, kurum beklentimizin altında gerçekleşti.

 Turkcell hisseleri için 18,74 TL olan hedef fiyatımızı koruyor, ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz. Covid 19 etkilerinin henüz tam olarak hissedilmediği 1Ç20 sonuçlarından Turkcell’in operasyonel metriklerinin olumlu görünüm sergilediğini gözlemliyoruz. Ayrıca, şirketin 1x seviyesinin altında bulunan net borç/FAVÖK oranının da sürdürülebilir karlılık görünümüne destek sağladığını görüyoruz. Mevcut durumda TCELL için 12-aylık hedef fiyatımız olan 18,74 TL’yi koruyor ve ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz. Ancak, şirketin bugün düzenleyeceği telekonferans sonrasında tahminlerimizi ve hedef fiyatımızı gözden geçirip güncelleme notu paylaşıyor olacağız.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN