Turkcell 2019 6 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (01.08.2019)

2Ç19 Değerlendirme – Nötr

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 13,06 TL
Hedef Fiyat: 19,67 TL
Getiri potansiyeli: %50

 Beklentimiz paralelinde ancak piyasa beklentisinin altında net kar. Turkcell 2Ç19’da, borçlanma ve kiralama yükümlülüklerinden kaynaklanan artan faiz giderleri sebebiyle 572 milyon TL net finansman gideri yazdı. Ayrıca şirket bu dönemde Kcell işlemine ait hisse devir sözleşmesi ile ilgili olarak oluşan tazminat yükümlülüğü için 60 milyon TL karşılık ayırdı. Bu bağlamda, şirketin net karı yıllık bazda %12 artarak 465 milyon TL olarak gerçekleşti. Açıklanan rakam piyasa beklentisinin %10 altında, kurum beklentimize ise paralel gerçekleşti. Bunun sonucunda da net kar marjı bu dönemde yıllık bazda 0,62 puan düşüş kaydederek %7,51 seviyesine geriledi. Ancak, Kcell işlemine ait hisse devir sözleşmesi ile ilgili olarak oluşan tazminat yükümlülüğü için ayrılan 60 milyon TL’lik karşılık tutarı hariç tutulduğunda ortaya çıkan düzeltilmiş net kar rakamı yıllık bazda %26 artışla 525 milyon TL seviyesinde, piyasa beklentisine paralel, bizim beklentimizin ise %10 üzerinde bulunuyor. Bu doğrultuda, şirketin düzeltilmiş net kar marjı yıllık bazda 0,35 puan artışla %8,48 olarak hesaplıyoruz. Piyasa beklentisinin altında gerçekleşen net kar rakamına karşın operasyonel göstergelerdeki belirgin iyileşmenin katkısıyla finansalların hisse performansına etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz.

 Operasyonel performans göstergelerindeki iyileşme belirginleşti 2Ç19’da toplam abone sayısı, önceki yılın aynı dönemindeki 37,6 milyondan 36,8 milyona geriledi. Kurum beklentimiz 37,04 milyondu. Sadece mobil tarafa baktığımızda ise, yıllık bazda abone sayısının %3 gerilediğini görüyoruz. Ancak, çeyreksel olarak bakıldığında, mobil abone sayısının şirketin daha makul fiyatlı paketlerinin etkisiyle çeyreksel bazda %1 arttığını görüyoruz. Ayrıca, mobil karma ARPUçeyreksel ortalama TÜFE makasındaki iyileşmenin bu dönemde belirginleştiğini görüyoruz. Şirketin faturalı kullanıcılarına sunduğu paketlerin fiyatlarını yükseltmesinin beraberinde, ortalama çeyreksel enflasyonda görülen düşüş bu gelişmede etkili oldu. Mobil karma ARPU 2Ç19’da yıllık bazda %17 artış kaydederek 38,1 seviyesine yükseldi. Bu bağlamda çoğu abonenin kontratlı olmasının mobil karma ARPU üzerinde yarattığı aşağı yönlü baskıya karşın, mevcut durumda 1,47 puan seviyesine gerileyerek tahminimizden daha iyi bir gerçekleşme gösteren ARPU-çeyreksel ortalama TÜFE makasındaki görünümü olumlu olarak değerlendiriyoruz. Mevcut operasyonel gelişmeler sonucunda, 2Ç19’da Turkcell’in net satış gelirleri yıllık bazda %21 artış kaydederek 6,19 milyar TL olarak gerçekleşti. Açıklanan rakam, hem piyasa beklentisine hem de kurum beklentimize paralel gerçekleşti.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN