Türk Traktör Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (26.04.2016)

1Ç16 Finansal Sonuçlar – Nötr

Potansiyel Getiri: 8%

Beklentilerle uyumlu sonuçlar

 Türk Traktör 1Ç16 sonuçlarında bizim beklentimiz (77mn TL) ve piyasa beklentisi (82mn TL) ile uyumlu 80mn TL net kar açıkladı.

 Diğer kalemler de piyasa beklentileri dahilinde gerçekleşti.

Daha iyi fiyatlama ve ürün miksi

 1Ç16 satış hacimleri iç pazarda %15 artarken (8,897 adet), ihracat traktör satışlarında %3 düşüş gözlenmiştir. Bu dönemde yurtiçi satış gelirleri yıllık %30 artarken; ihracat gelirleri, ürün miksi ve yüksek EUR/TL kuruna bağlı olarak %26 artmıştır.

 Toplam satış adetleri bu çeyrekte %9 artmasına rağmen iyi fiyatlama, satış miksi ve yeni açılan fabrika ile ilgili verimsizliklerin elimine edilmiş olmasının etkisiyle Türk Traktör’ün bu çeyrekte FVAÖK marjı 3.1 puan artarak %14.2 olmuş, piyasa beklentisine (%14.3) paralel gerçekleşmiştir.

Sonuçların hisseye etkisinin nötr olacağı kanısındayız

 Karlılık anlamında beklentilerle uyumlu gerçekleşen finansallara piyasa tepkisinin nötr olacağı kanısındayız. Şirket, 1 Nisan’da 300mn TL temettü ödedi.

 Şirket, temettü için gerekli miktarı diğer borçlar altında kaydetti. Bu nedenle, düzeltilmiş şirket borcu 492mn TL yerine 792mn TL olarak hesaplıyoruz. Bu rakam 1.7 net borç/FAVÖK oranına işaret etmektedir.

EÜ tavsiyemizi, 88.28 TL hedef fiyatla sürdürüyoruz

 Türk Traktör hakkındaki pozitif görüşümüzü i) 2014 yılında Adapazarı’nda kurulan ikinci fabrikasının 2015 yılı ortasında faaliyete geçmesiyle %25 kapasite artışı sağlanarak, 2016 yılının tam entegrasyonunun sağlandığı ilk yılı olması ve sektöre devlet desteğinin artması nedeniyle sürdürüyoruz (geleneksel desteklerin yanı sıra, gübre ve yemde KDV %1’e indirilmiştir). Güçlü satış hacimlerinin devamı tahminlerimiz için yukarı yönlü risk oluşturmaktadır.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!