Ereğli Demir Çelik 2016 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (26.04.2016)

Operasyonel performans beklentilere paralel olarak gerçekleşirken, 1Ç16 net karı beklentilerin üzerinde açıklandı

Öneri: TUT

Hedef Fiyat: 4.50 TL

Erdemir, 1Ç16’te, önceki yılın aynı dönemine göre TL bazında %51.4 azalışla, piyasa ortalama beklentisi olan TL137mn’un, ve tahminimiz olan TL101mn’un üzerinde, TL164mn tutarında net kar açıklamıştır. Grup’un beklentilerin üzerinde bir net kar açıklamış olması, kur farkı gelirlerinin beklentilerin üzerinde ve 1Ç16 efektif vergi oranının beklentilerin altında kaydedilmiş olmasına ithaf edilebilir. Erdemir’in operasyonel sonuçları büyük ölçüde beklentiler paralelinde gerçekleşmiştir. Erdemir 1Ç16’da, önceki yılın aynı dönemine göre %11 oranında yükselişle, piyasa ortalama beklentisi olan TL2,565mn’a paralel olarak TL2,577mn tutarında satış geliri elde etmiştir. 4Ç15’teki çelik fiyatlarındaki ani düşüşün etkisiyle, Grup’un FAVÖK marjındaki gerileme devam ederek 1Ç16’da, bizim hesaplamalarımıza göre önceki yılın aynı döneminin 9.2 yüzde puan altında, %11.8 olarak gerçekleşmiştir (4Ç15: %12.4). Grup, bu dönemde, önceki yılın aynı dönemine göre %50.1 oranında azalışla, piyasa beklentileri doğrultusunda, TL304mn olarak FAVÖK elde etmiştir. Açıklanan sonuçların grup hisseleri performansı üzerinde olumlu etkisi olmasını beklemekteyiz.

Erdemir 2016 yılı hedefleri: Grup, 2016 yılında 7.2mn tonu yassı ve 1.8mn tonu uzun olmak üzere toplam 9.0mn tonluk ürün üretimi ve satışı planlamaktadır. Fiyat hareketlerinin çok süratli gerçekleştiği bu yılda Erdemir, %15-17 aralığında bir FAVÖK marjı elde edebileceğini tahmin etmekte, net kar marjının %5-6 aralığında gerçekleşebileceğini öngörmektedir.

Grup hisseleri için hedef fiyatımızı hisse başına TL4.50’ye yükseltmekte ve “TUT” tavsiyemizi sürdürmekteyiz. Çelik fiyatlarındaki hızlı yükseliş ile birlikte, yassı ve uzun çelik ürünleri için önceden %20 civarında olan yıllık ortalama fiyat azalışı tahminimizi %10’luk ortalama azalış olarak güncellemekteyiz. Böylelikle Erdemir için 2016 yılı satış gelirleri tahminimizi US$4.0mlyr (TL12.0mlyr) olarak belirlemekteyiz. Bunun yanında, Grup için 2016 FAVÖK marjı tahminimiz de bir yüzde puan kadar azalışla %16’ya gerilemiştir. Bu tahminimiz, Erdemir’in operasyonel karlılığı için yakın zamandaki olumsuz dönemlerin geride kalmış olduğuna ve önümüzdeki dönemlerde daha yüksek operasyonel karlılık elde edebileceğine işaret etmektedir. Grup için net kar tahminimizi %4 kadar yükseltmekte, böylelikle Grup beklentisi olan %5-6 aralığındaki net kar marjının üzerinde, %8 oranında bir net kar marjı beklemekteyiz. Global çelik fiyatlarına bağlı olarak Grup’un operasyonel karlılığındaki daralma sürecinin 1Ç16 itibariyle 2016 yılı için sonlanmış olabileceğini, önümüzdeki dönemlerde fiyatlarda bir düzeltme görebilme ihtimaline rağmen düşünmekteyiz. Ancak, Grup hisseleri fiyatlarında YBB %64 oranında gerçekleşmiş olan yükseliş, Erdemir hisseleri için halihazırda anlamlı bir yükseliş potansiyeline yer vermemektedir. Grup hisseleri için hedef fiyatımızı belirgin olarak, %20 civarında arttırıyor olmamıza rağmen, “TUT” tavsiyemizi yinelemekteyiz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!