Türk Telekom Bilanço Analizi / Ak Yatırım – (31.07.2017)

Şirket beklentisinde iyileşme

Nötr
Hisse Fiyatı: 7,27 TL
12 Aylık Hedef: 8,25 TL

İkinci çeyrek sonuçlarının ardından Türk Telekom için 12 aylık hedef fiyatımızı 8,25TL seviyesine revize ediyoruz (önceki: 7,32TL). Hisse için “Nötr” görüşümüzü sürdürüyoruz. Güçlü gelen ilk yarı sonuçlarla şirket yönetimi 2017 tüm yıl beklentilerini yukarı revize etti. Buna göre inşaat ciro düzeltmesi hariç ciro büyüme beklentisini %8-%9’dan %10-%11’e, VAFÖK’ü 5,8 milyar TL – 6,0 milyar TL’den 6,3 milyar TL – 6,4 milyar TL’ye ve yatırım harcamaları 3 milyar TL’den 3,3 milyar TL’ye yükseltti. Bu yeni beklentilerle ve 2017 ilk yarı sonuçları göz önünde tutarak tahminlerimizi yukarı revize ettik, bu da değerlememizi yukarı çekti. Ciroyu büyüten temel faktörler Geniş-bant ve Mobil bölümlerinde artan abone sayıları ve büyüyen abone başına ortalama gelir rakamları. Geniş-bant bölümünde artan data tüketimi ve kullanıcı sayısının yükselmesi ile Mobil bölümünde LTE’li akıllı telefonların çoğalması ile artan data kullanımı söz konusu. Bu trendlerin ileriye dönük devam etmesini bekliyoruz.

2Ç17’de performans göstergeleri yıllardır görülmeyen yüksek seviyelere ulaştı. VAFÖK marjı 2Ç17’de beklentileri aşarak %38,0’e çıktı ve bu seviye 2008’den beri ulaşılan en yüksek değer olma özelliği taşıyor. VAFÖK marjındaki büyümeyi kârlılığı yüksek alanlarda büyüme, operasyonların etkinleştirilmesi ve geçen yıl kârı etkileyen LTE’ye ilişkin lansman giderlerinin hesaplardan çıkması ve ticari giderlerdeki normalleşme sağladı. Ayrıca hızlı artan mobil data kullanımı, mobil abone başına ortalama geliri %12 yıllık büyüme ile 2Ç11’den beri en yüksek rakama çıkardı.

Lisans ödemesi yapılmasına rağmen kaldıraç oranında nispi düzelme. Şirket yönetimi Net borç / VAFÖK oranını 2,0 çarpana düşmesini öngörüyor (cari çarpan 2,04). 1Ç17’de bu çarpan 2,3’dü. 902 milyon TL tutarında LTE lisansına ilişkin son taksitin 2Ç17’de ödenmesinin yarattığı nakit çıkışına rağmen VAFÖK’te sağlanan güçlü artış kaldıraç oranında iyileşme sağladı.

2018 de yüksek nakit kâr payı ödenebilir. 2017’de TL’nin daha istikrarlı kalması bekleniyor. Dolayısıyla Türk Telekom’da kur farkı giderlerin azalmasını bekliyoruz ve böylece yaratılan VAFÖK’ün daha fazla net kâra yansıyabileceğini ve şirketin 2018 de yüksek tutarda nakit kâr payı ödeyebileceğini hesaplıyoruz.

BloombergHT haberine göre Türk Telekom çoğunluk paylarının Eylül sonuna kadar satışı söz konusu olabilir. Haberde resmi olmayan görüşmeler yürütüldüğü ve Otaş’ın Türk Telekom’daki çoğunluk %55 payı için iki potansiyel yabancı alıcı bulunduğu belirtiliyor. Bu haberlerin Hazinenin Otaş borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin uyarılarını takiben gelmesi de dikkat çekiyor.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!