Türk Telekom 2018 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (25.07.2018)

Türk Telekom 2018 / 2. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Hedef Fiyat: 7.00 TL
Yükseliş potansiyeli: %48
Önceki Hedef Fiyat: 6.65 TL

TTKOM: 2Ç18: Faaliyetlerde büyüme devam ederken, kur farkı giderleri 2Ç18 net karlılığını baskıladı ..

TTürk Telekom’un 2Ç18 net karı, satış gelirlerinde ve faaliyet karlılığındaki büyümeye rağmen, bu dönemde TL’nin hızlı değer kaybı ve ABD doları ve Euro cinsinden açık pozisyonu nedeniyle gerçekleşen yüklü kur farkı giderleri baskısı altında kalmıştır. Grup, finansal giderlerinin beklentilerin kısmen üzerinde gerçekleşmiş olmasıyla, 811mn TL olan piyasa ortalama net zarar beklentisinin ve 699mn TL olan net zarar tahminimizin üzerinde, 889mn TL net zarar açıklamıştır.

Türk Telekom, 2Ç18’de de kuvvetli abone kazanımlarını (+937 bin) sürdürmüş, ve mobil abone başına elde edilen aylık gelirlerini de yıllık %7.2 oranında artırarak satış gelirlerindeki çift haneli büyümeyi sürdürebilmiştir. Grup’un konsolide satış gelirleri yıllık %10.0 ve bir önceki çeyreğe kıyasla %5.6 oranında artarak piyasa ortalama beklentisi olan 4,932mn TL’nin (Şeker Yatırım T.: 4,924mn TL) paralelinde, 4,951mn TL olarak gerçekleşmiştir. Türk Telekom’un FAVÖK’ü ise, büyük ölçüde UFRS 15 uygulamasının da etkisiyle yıllık %15.0 artarak (bir önceki çeyreğe göre çok hafif, 0.2% oranında azalarak) 1,968mn TL olarak, piyasa ortalama beklentisi olan 1,964mn TL’ye (Şeker Yatırım T.: 1,956mn TL) benzer gerçekleşmiştir. UFRS 15 uygulamasının etkisi hariç tutulduğunda da, Grup’un FAVÖK’ü sağlıklı artış göstermiştir. Türk Telekom’un FAVÖK marjı, 2Ç18’de yıllık 1.8 y.p. artış ve çeyreklik 2.3 y.p. azalış göstererek %39.8 olarak gerçekleşmiştir. Bilançosundaki ABD doları ve Euro cinsinden açık pozisyonları ve TL’nin değer kaybı nedeniyle Grup, 2Ç18’de oldukça yüklü, net 2,045mn TL tutarında finansal gider kaydetmiştir. Böylelikle sağlıklı büyüyen operasyonel rakamlarına rağmen, Grup’un net zararı, 889mn TL tutarında gerçekleşmiştir. Net zararı piyasa beklentisinin kısmen üzerinde olarak açıklanan sonuçların, yakın zamanda TL’nin de değer kaybı kaydetmeye devam etmesiyle, pay performansı üzerinde kısa dönemli olumsuz etkisi olabileceğini düşünmekteyiz.

Hedef fiyatımızı, değerlememizi güncelleyerek pay başına 7.00 TL’ye yükseltmekte ve “AL” tavsiyemizi sürdürmekteyiz. Türk Telekom’un faaliyet performansı beklentilerimiz dâhilinde gerçekleşmiş ve rekabet ortamında süregelen kuvvetli abone alımlarına rağmen kuvvetli bir FAVÖK marjının korunabildiğine işaret etmiştir. Buna göre, yılsonu FAVÖK tahminimizi Grup öngörülerinin üst sınırına yakın olarak güncelleyerek ve uzun dönem GSYİH büyüme tahminlerimize benzer olarak nihai büyüme oranı varsayımımızı 1 y.p. artırarak %4e yükselterek ve Grup’un benzerlerine görece olarak değerlemesini güncelleyerek Türk Telekom için pay başına 12 aylık 7.00 TL hedef fiyat belirlemekte ve “AL” tavsiyemizi sürdürmekteyiz. Türk Telekom payları, güncellediğimiz yakın dönem tahminlerimize göre 2018T 4.0x FD/FAVÖK çarpanlarıyla, yurt dışı benzerleri ise, 2018T 6.3x FD/FAVÖK çarpanıyla işlem görmektedir. Grup bugün bir telekonferans ve yarın bir analist toplantısı düzenleyecektir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin