Para & Borsa

Türk Havayolları Hisse Yorumu / Tacirler Yatırım – (08.08.2017)

Türk Havayolları yolları Hisse Yorumu

Tavsiye AL
Hedef fiyat TL10.6
Getiri potansiyeli 17%

Yükselişe devam

Yolcu doluluk oranlarındaki iyileşme, başarılı maliyet azaltıcı adımlar, düşük seyreden petrol fiyatları ve avro’da gözlenen artış THY’nin faaliyet karlılığını olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca yönetimin uzun yıllar uyguladığı agresif büyüme odaklı stratejiden karlılık odaklı stratejiye dönüşü de şirketin karlılığını olumlu yönde etkileyecektir. Yılbaşından beri güçlü bir hisse performansı göstermesine rağmen (yüzde 81 artış) THY için hala yükselme potansiyeli öngörmekteyiz. Borçluluk oranında yaşanabilecek iyileşme ve kapasite artışındaki yavaşlama, trafik verilerindeki iyileşmenin hisse ve karlılık üzerine etkisini artıracaktır.

Yolcu sayısındaki artış karlı segmentlerden gelmektedir. 1Ç2017’de yolcu sayısında gözlenen yüzde 8’lik daralmanın ertesinde yolcu sayısında Nisan ayinda %8, Mayıs ayında %5 ve Haziran ayında ise %13 oranında artış gösterdi. Daha da önemlisi, son aylarda gözlenen bu artış, daha karlı bir segment olan direk yolcu kategorisinden gelmektedir. Önümüzdeki aylarda gözlenecek iyi bir baz etkisinin de yardımıyla yolcu sayıları yüksek oranda artışa devam edecek ve bu da şirket üzerindeki yatırımcı güvenini de olumlu tutacaktır.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Yönetim’in odak noktası “büyüme”den “karlılığa” dönmüştür. THY’de yeni yönetimin odak noktası büyümeden karlılığa ve maliyet azaltıcı adımlara geçmiştir. Son beş yılda koltuk kapasitesi yıllık yüzde 15 civarında büyümüşken 2017 yılında kapasite yüzde 1 düşüş gösterecek, 2018’de ise sadece yüzde 0,3 civarında büyüme kaydedecektir. Kapasite artışında yaşanacak yavaşlama, doluluk oranlarındaki artışla birleşince şirketin karlılığında çok önemli bir artışın yaşanmasına neden olacaktır diye düşünüyoruz.

Değerleme: THY Fiyat/Defter değeri açısından (0,6x) bakıldığında yurtdışı benzerlerine göre en ucuz havayolu olarak gözükmekte. Yılbaşından itibaren hissede görülen yüzde 81’lik artışa rağmen, THY hisselerinde hala yükselme potansiyeli var gözüküyor. Trafik verilerindeki iyileşme devam ettiği sürece hissenin performansı da olumlu olarak devam edecektir. Şirket için tavsiyemizi AL ve hedef değerimiz de TL10,6 olarak başlatıyoruz.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.


Etiketler: , , , , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx