Türk Hava Yolları Hisse Yorumu / Ata Yatırım – (20.01.2014)

Türk Hava Yolları Hisse Yorumu

Hisse Fiyatı, TL 6.79
12 Aylık Hedef Hisse Fiyatı, TL 9.54
Beklenen Temettü Verimliliği 0.8%
Beklenen Hisse Fiyat Artışı 40.5%
Toplam Yükselme Potansiyeli 41.3%

Yeniden uçuş irtifasına yükseliyor…

• Lojistik konumunun getirdiği düşük operasyonel masraflar ve istikrarlı büyüme planı sayesinde şirketin, Avrupa’da kapasite rasyonalizasyonu ve maliyet azaltma gibi sorunlar yaşayan büyük rakiplerine oranla sektörde daha iyi konumlanmış oldu
ğunudüşünmekteyiz .

• 2014 yılı için 4.8x FD/FAVÖK çarpanıyla işlem gören hisse, uluslararası benzerlerine gore %15 iskontolu bulunmaktadır. Şirketin sektördeki güçlü konumu ve büyüme potansiyelinin daha yüksek çarpanlar hak ettiğine inanmaktayız.

Sağlam bir büyüme stratejisi…

Şu anda 233 olan filo büyüklüğünün, 2021 yılı sonunda 436’ya çıkarılması hedefleniyor. Filoda yaşanacak bu büyümenin, şirketin finansallarına, bu tarihler arasında ciroda 16%‘lık yıllık bileşik büyüme oranı ile yansımasını bekliyoruz.

Avantajlı lojistik konum…

THY, uçuş yaptığı 198 uluslararası varış noktalarından 168’ine dar gövdeli uçaklarıyla ulaşabilmektedir. Bunun yanında, İstanbul’dan uluslararası hava trafiğinin %40’ına dar gövdeli uçaklarla ulaşılabilinmektedir. Dar gövdeli uçaklar, ikincil şehirlere sefer ve çoklu uçuş noktasına erişim yapılınabilmesini sağlarken, operasyonel masrafları da geniş gövdeli uçaklara kıyasla yaklaşık %15 oranında daha düşüktür.

Riskler…

Temel riskler olarak i)petrol fiyatlarında beklenmeyen keskin artışlar ii) Euro’nun ABD$’a karşı değer kaybetmesi iii)yolcu trafiğindeki büyümenin beklentilerden geride kalması iv) hızlı filo büyümesi nedeniyle yolcu yükleme faktörünün düşmesi v) 3.havalimanının yapımında önemli bir gecikme ve vi) bölgedeki oluşabilecek politik gerilim sıralanabilinir.

Ata Yatırım Hisse Senedi Stratejisi – 2014 Raporu

Raporun tamamı için tıklayın.

Tüm Türk Hava Yolları hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir