Migros Hisse Yorumu / Ata Yatırım – (20.01.2014)

Migros Hisse Yorumu

Hisse Fiyatı, TL 14.40
12 Aylık Hedef Hisse Fiyatı, TL 19.00
Beklenen Temettü Verimliliği 0.0%
Beklenen Hisse Fiyat Artışı 31.9%
Toplam Yükselme Potansiyeli 31.9%

Gıda perakendesinde güçlü bir satın alma adayı

• BC Partners Migros’taki paylarını satacaktır.

• Geleneksel gıda perakendeciliğinden moderne dönüşüm devam etmektedir. Migros bu trendden en çok faydalananlardan olacaktır. Migros şu anda en büyük ikinci gıda perakendeci konumundadır.

• 15.9x 2014T F/K oranıyla yerel benzerlerine göre %34 iskontolu işlem görmektedir. €857 mn kısa döviz pozisyonunu göz önüne aldığımızda Migros negatif net kar rakamı açıklayacaktır. Fakat, kambiyo zararları nakdi kayıplar olmadığından ve etkileri zaman içerisinde azaldığından operasyonel performansa odaklanmaktayız.

Sürdürülebilir büyüme ve sabit marjlar…

Şirket beklentisiyle paralel olarak, 2013 yıl sonu için %12net satış büyümesi ve %6.4 FAVÖK marjı öngörmekteyiz. Şirketin 2014 yılında daha çok küçük metrekareli mağaza açılışışlarıyla toplamda 130 yeni mağaza açmasını bekliyoruz. Organize gıda perakendecilerinin payının gelecekte %40-45’lerden %60-70’lere çıkmasıyla birlikte Migros’un de büyümeye devam edeceğine inanıyoruz.

Hisse satışı katalizör olabilir…

Medyaya yansıyan haberlere göre BC Partners JP Morgan Chase ve Bank of America’yı Migros’taki paylarının satışıyla sonuçlanabilecek stratejik opsiyonları değerlendirmesi için görevlendirdi. BC Partners’ın Migros’tan çıkışı ile ilgili daha önce de piyasada spekülasyonlar bulunmaktaydı. BC Partners’ın normal olarak yatırımlarından 5-7 yılda çıktığını düşününce 1-2 sene içerisinde hisse satışı olası gözükmektedir. Yine de, şu aşamada herhangi bir satın almanın gerçekleşmesi ile ilgili yorumda bulunmak için çok erken olduğunu düşünüyoruz. Mayıs ayı başında, Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Müdürü Carrefoursa’nın Migros’u satın almayı düşünebileceğini belirtmişti. Carrefoursa’daki performansı arttırmadan yeni bir satınalmanın kısa vadede olası olmadığını düşünüyoruz

Ata Yatırım Hisse Senedi Stratejisi – 2014 Raporu

Raporun tamamı için tıklayın.

Tüm Migros hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir