Pınar Süt Hisse Yorumu / Ata Yatırım – (20.01.2014)

Pınar Süt Hisse Yorumu

Hisse Fiyatı, TL 17.00
12 Aylık Hedef Hisse Fiyatı, TL 18.65
Beklenen Temettü Verimliliği 6.4%
Beklenen Hisse Fiyat Artışı 9.7%
Toplam Yükselme Potansiyeli 16.1%

Sağlıklı bir seçim…

• Yüksek temettü dağıtım politikası…Şirketin, 2013 yılında %6 temettü verimliliği sağlamasını bekliyoruz.

• Her ne kadar şirketin karlılığı kısa vadede yüksek çiğ süt fiyatları nedeniyle baskı altında kalacak olsa da, hükümet tarafından uygulanan çiğ süt taban fiyatlarının sektöre uzun vadede stabilite getirip şirketlere fayda sağlayacağını düşünmekteyiz.

• Şanlıurfa’da yapımına başlanan ve 1Y14’de 100mn TL yatırım ile faaliyete geçecek yeni fabrikanın, şirketin operasyonel etkinliğini yükselteceğini ve yararlanacağı teşvikler sayesinde etkin vergi oranını da düşüreceğini öngörmekteyiz.

Hükümet tarafından uygulanan çiğ süt taban fiyatları, sektöre uzun vadede stabilite getirecek…

Her ne kadar şirketin karlılığı kısa vadede yüksek çiğ süt fiyatları nedeniyle baskı altında kalacak olsa da, hükümet tarafından uygulanan çiğ süt taban fiyatlarının sektöre uzun vadede istikrar getirip şirketlere fayda sağlayacağını düşünmekteyiz.

Hissenin, yatırımcılar için, Türkiye’de artan paketlenmiş süt ürünleri talebine en iyi şekilde ekspoze olmasını sağlayacak isim olduğunu düşünüyoruz.

Sektörün genel büyüme hikayesi halen cazibesini korumakta…

Türkiye’de kişi başına 24 litre olan içme sütü tüketimi, son yıllarda gösterdiği yükselişe rağmen hala dünya ortalaması olan 33 litre ve 57 litre olan Güney Avrupa seviyesinin oldukça gerisinde bulunmakta ve ciddi bir büyüme potansiyeli taşımaktadır. Artmakta olan sağlık bilinci ve çalışan kadın nüfusunun artması gibi faktörler sayesinde ambalajlı süt ve süt ürünlerine olan talebin daha da hızlı büyümesi beklenebilir. Böyle bir senaryodan en iyi etkilenecek şirket olarak göze çarpan Pınar Süt, toplam süt pazarının %65’ini oluşturan UHT Süt’de %32’lik pazar payı ile açık ara lider konumda bulunmaktadır.

Ata Yatırım Hisse Senedi Stratejisi – 2014 Raporu

Raporun tamamı için tıklayın.

Tüm Pınar Süt hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir