Türk Hava Yolları 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (10.11.2016)

3Ç16 Finansal Sonuçlar – Nötr

Potansiyel Getiri: 7%

Beklentilerle uyumlu operasyonel sonuçlar

THY 3Ç16’da bizim tahminiz olan 198mn TL net karın üzerinde piyasa beklentisi ile uyumlu 548mn TL net kar açıkladı.

Şirket’in satış gelirleri beklentilere paralel gelirken, FVAÖK rakamı 1,534mn TL olmuş ve FVAÖK marjı piyasa beklentisinin 0.5 puan altında 17.7% olarak gerçekleşmiştir. Bizim marj beklentimiz %14.2 idi. Burada beklentimizin altında gerçekleşen satış/pazarlama giderleri etkili olmuştur. Biz özellikle şirketin zayıf talebi canlandırmak için satışlarının %16’sını operasyonel giderlere gideceğini tahmin etmiştik (1Y16’da bu oran %18 idi) fakat gerçekleşen oran %13 oldu.

Giderler kontrol altında:

THY’nin bu çeyrekte birim yolcu getirisi dolar bazında %21 azalırken, birim giderleri ise düşük petrol fiyatları sayesinde %8 azalmıştır. Yakıt dışı birim giderler geçen senenin %4 altında gerçekleşmiştir.

Çeyrekte özellikle Ortadoğu ve Amerika pazarları Şirket’in birim yolcu gelirlerini olumsuz etkilemiştir. Söz konusu pazarlarda birim gelirlerde yıllık bazda sırasıyla yaklaşık %32 ve %25 düşüş gerçekleşmiştir.

2016 hedeflerini hatırlayalım

Şirket, sunumunda 2016’ya ilişkin hedeflerine değinmedi. Hatırlanacağı üzere, THY 2016’da yolcu hedefini 63mn doluluk oranlarını ise %72-74 olmasını bekliyor. THY, 2016’da ciro hedefini 9.5mlr ABD$ olarak koyarken FAVKÖK marjının geçen seneye göre yaklaşık %12 azalmasını ön görmektedir.

Sonuçların hisse üzerine etkisinin nötr olacağı kanısındayız

3Ç16 sonuçları piyasa beklentileri dahilinde olduğundan, finansalların hisse üzerine etkisinin nötr olacağını düşünüyoruz.

EP tavsiyemizi sürdürüyoruz

Tahminlerimiz şirket hedefleri ile uyumludur. Hisseler için nötr görüşümüzü trafik ve birim getiri tarafında bir toparlanma yaşanana kadar sürdürmeyi düşünüyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN