Tüpraş 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / GCM Menkul – (08.11.2018)

Tüpraş 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Tüpraş’tan ilk 9 ayda 1,97 milyar TL net kar…

Tüpraş’ın performansının, faaliyet bazında 3. çeyrekte beklentilerin üzerinde gerçekleştiği görülmektedir. Rafineri marjları stok etkisi ile jet ve dizel yakıt marjlarındaki iyileşmenin etkisiyle yükselmiş ve net rafineri marjı 20183Ç’de %12,9 olarak gerçekleşmiştir. Şirket yüksek kapasite kullanımı gerçekleştirmektedir, 20183Ç’de de tam kapasite kullanımı gerçekleştirmiş ve yıllık bazda kapasite kullanım oranını %95’e çıkarmıştır.

Tüpraş’ın beklentilerin üzerinde gerçekleşen operasyonel sonuçlarına rağmen kurdan kaynaklanan finansman giderleri karı baskılamış ve 3. çeyrek karı 542 milyon TL ile piyasa beklentisi olan 618 milyon TL’nin altında, bizim beklentimiz olan 530 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Yılın ilk yarısındaki kümüle net kar ise 1 milyar 972 milyon TL olmuştur. Yılın ilk 9 ayında şirketin satış gelirleri artışı yüzde 62 olmuş ve gelirler 63 milyar 749 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Tüpraş 2018 yılına ilişkin Brent petrol fiyatı tahmini OPEC ve Rusya’nın arz kısıntısını 2019 yılı ortalarına kadar uzatabilecekleri yönünde açıklamaları, ticaret savaşları, İran kaynaklı jeopolitik riskler, ABD’nin İran yaptırımlarındaki katı tutumu gibi dinamiklerin fiyatları arttırıcı etkisi sonucu oluşan güncel konjonktür ile 70 – 75 USD bandındadır. Net rafineri marjı beklentisi ise 9,5 USD/bbl – 10,5 USD/bbl aralığına yükseltilmiştir.

Şirketin döviz açık pozisyonu, tamamı doğal hedge ve türev araçlarla korunduğu için döviz riski yok denecek kadar azdır.

Petrol ihtiyacının büyük kısmını İran’dan karşılayan şirket açısından 4 Kasım’da devreye giren ikincil yaptırımlardan sonra ABD’nin 8 ülkeye İran’la ticarette muafiyet tanıması olumlu haber… Hem İran petrolünün piyasalarda yer almaya devam edecek olmasıyla maliyet baskısı yaşanmayacak, aynı zamanda şirket hammadde tedariğinde alternatif kaynaklara yönelmek zorunda kalmayabilecektir. Konu ile ilgili gerek ABD ve Türkiye’de ilgili birimlerden resmi açıklamalar gerekse de Tüpraş kanadından gelebilecek KAP açıklamaları izlenmelidir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin