Tüketici Güven Endeksi / Şubat 2013

Türkiye İstatistik Kurumu 2013 şubat Ayı Tüketici Güven Endeksi Rakamlarını açıkladı.

Tüketici güven endeksi %1,2 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 2013 Şubat ayında bir önceki aya göre %1,2 oranında arttı; 2013 Ocak ayında 75,8 olan endeks Şubat ayında 76,7 değerine yükseldi.

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali %9,5 arttı

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre %9,5 oranında artarak; Ocak ayında 22,9 değerinden, Şubat ayında 25,1 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.

Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi %1,7 arttı

Ocak ayında 97,4 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %1,7 oranında artarak, Şubat ayında 99 değerine yükseldi. Bu artış gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki döneme göre arttığını göstermektedir.

Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi %0,7 arttı

Ocak ayında 91 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %0,7 oranında artarak; Şubat ayında 91,6 değerine yükseldi. Bu artış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki düşüşten kaynaklandı.

Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi %1,1 azaldı

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %1,1 oranında azaldı. Ocak ayında 91,8 olan endeks değeri Şubat ayında 90,9 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir