TTKOM: Kısa haberler

ABD Başkanı Biden, Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik şiddet uygulayan Yahudi yerleşimcilere yaptırım içeren bir başkanlık kararnamesini onayladı. İsrail bölgeye vahşet ve güvensizlik yayıyor. Filistin’de soykırım devam ediyor.

Fitch’e göre, Kızıldeniz saldırılarının ardından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika limanlarının yük hacimleri değişti. ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın geliri %2, Meta’nın geliri %25 ve Amazon’un geliri %14 arttı. Bu şirketler yeterli maaş vermedikleri ve vergiden kaçtıkları iddia edilerek eleştiriliyor.

DXY‘nin hesaplanma yöntemi sizi hiç merak etti mi? Bu temel döviz piyasası göstergesinin arkasındaki formülü öğrenelim. Ayrıca, işlem konusunda uzmanlaşmışsanız, en iyi hisse senedi tarayıcısını bulmak herkesin isteyebileceği bir durum olabilir. Gün içi ticaret için gereken hız ve hassasiyeti sağlayabilen bir tarayıcı seçmek önemlidir. NVDA grafiği, yüzde 4 artışla 660 USD fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

TTKOM Türkiye’nin telekomünikasyon devi güçlü al sinyali vermektedir. Hareketli Ortalama Puanı “Güçlü Al” olarak değerlendirilmiştir. RSI (Relative Strength Index): 14 günlük RSI değeri 59,97 olarak ölçülmüştür, bu da orta seviyede bir momentum göstergesidir.

MACD (Moving Average Convergence Divergence): MACD seviyesi ve sinyal hattı arasındaki farkın pozitif olduğu görülmüştür, bu da alım sinyali olarak yorumlanabilir.

Türk Telekom’un 5 yıllık performansına baktığımızda 6 kat artış olduğu görülmektedir. Halftrend alım sinyalleri verdiğine göre halen ortalamaların üstünde bir çizgide ilerliyoruz. 32.6o TL direnci kırıldı.

Sonuç itibariyle, ABD’deki federal temyiz mahkemesi, 10 büyük bankanın ABD tahvil piyasasını manipüle ettiği iddialarını reddetti. OPEC+ grubu, petrol üretimini kısma politikasını Nisan ayına kadar devam ettirme kararı aldı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, istifa ettiğini duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erkan’ın bu kararını değerlendirirken, “Bu tamamen kişisel bir karar ve kendi takdiridir” şeklinde açıklama yaptı.

Okan Özdemir