THYAO Analizi: İç piyasalar yurt dışından az da olsa ayrışabilir

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasını duyurduğu bildirildi ve onun yerine Fatih Karahan’ın atandığı açıklandı. Bu SP500’deki rekorun BIST’e görüldüğü önceki haftada yurt dışından olası bir ayrışma demek olabilir.

Fed, politika faizinde herhangi bir değişiklik yapmadı. Faizler halen çok yüksek. ABD’de Tarım Dışı İstihdam Verisi, ocak ayında beklentilerin üzerinde bir artış göstererek 335 bin kişiye ulaştı.

ABD borsalarında, “Muhteşem Yedili” şirketlerinin açıkladığı bilançoların yanı sıra, Borsa İstanbul’da bilanço sezonu bankaların öncülüğünde olumlu bir artış sergiledi.

Uzmanlar için en iyi hisse senedi tarayıcısını bulmak önemli olabilir. Gün içi ticaret için gereken hız ve hassasiyeti sağlayabilen bir tarayıcı seçmek önemlidir.

Grafik TradingView’den

THYAO 281 TL’den devam etmektedir. Şu anda güçlü bir alış sinyali veren hareketli ortalamalar, hissenin güçlü bir şekilde performans gösterdiğini net olarak anlatıyor. RSI (Relative Strength Index) ve stokastik göstergeleri de alış sinyalleri üretiyor, bu da hissenin mevcut seviyelerinde aşırı alım göstermediğini gösterir.

Hisse, Ichimoku bulutunun üzerinde işlem görüyor. Bu, genel olarak bir yükseliş eğilimi olduğunu gösterir.

Hissedeki çeşitli hareketli ortalamalar incelendiğinde genel olarak “Güçlü Al” eğilimi olduğunu gösteriyor. Özellikle 10 günlük hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalama ve 30 günlük hareketli ortalama gibi kısa vadeli hareketli ortalamaların üzerinde işlem görüyor.

Sonuç itibariyle, S&P 500 endeksi, 4.958 puanla rekor bir kapanış gerçekleştirse de bu hafta kritik bir çatal yol ayrımı var. BIST100 endeksi ise 8.762 puanla zirveye ulaştı. BIST dolar bazında SP500’e yetişmeye çalışırken MB bankası değişikliği yurtdışından Türkiye’de pozisyon alan fonların kar satışı bahanesi olabilir ve belirli bir düşüş sağlanabilir olduğu bazı uzmanlarca belirtilirken, bazıları yurt dışı teknoloji şirketlerinin bu denli kar açıklamasının global anlamda pozitif katkı sağlamaya devam edeceğini belirtmektedir.

Okan Özdemir