Trakya Cam 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (29.04.2019)

1Ç19 Finansal Sonuçları

Kısa Vadeli Öneri:  Endekse Paralel Getiri
Kapanış Fiyatı (TL) 3,13
Hedef Fiyat (TL) 4,09
Uzun Vadeli Öneri TUT 

Beklentiler aşılsa da endekse paralel getiri performansı sürebilir (=)
Trakya Cam 1Ç19’da 149 mn TL net kar açıklarken, hem bizim hem de Research Turkey konsensüs tahmini olan 135 mn TL’nin üzerinde net kara ulaşmış, operasyonel tarafta da beklenti üzeri bir performans kaydetmiştir. Şirket hisseleri ise yılbaşından bugüne endekse paralel bir getiri performans sergiledi. Finansallar tarafında beklentiyi aşan performans görsek de yurt içinde zayıf ekonomik aktiviteye bağlı mevcut endekse paralel getiri performansının süreceği görüşündeyiz. Şirket için hedef fiyatımız 4,09 TL olup, uzun vadeli “TUT”, kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri” önerimiz sürmektedir.

• Daralan satış hacmine karşılık satış gelirleri yıllık bazda %26 artış gösterdi – Yılın ilk çeyreğinde Trakya Cam’ın satış gelirleri, hem bizim hem de Research Turkey konsensüs tahminlerine paralel, yıllık bazda %26 artış göstererek 1,53 mlr TL seviyesinde gerçekleşti. Hindistan faaliyetleri hariç bakıldığında ise yıllık satış geliri büyümesi %18 seviyesinde gerçekleşti. Şirketin toplam satış hacminde yıllık bazda %12 gerileme görsek de, fiyat artışları, ürün karmasının katkısı ve kurun etkisi, gelir tarafındaki büyümeyi beraberinde getirdi. Hem kurlardaki hareket hem de Hindistan operasyonlarının dahil edilmesiyle birlikte şirketin uluslararası gelirlerin toplam gelirler içindeki payı 1Ç18’deki %53 seviyesinden bu çeyrekte %62 seviyesine yükseldi.

• FAVÖK, ilk çeyrekte beklentimizin üzerinde gerçekleşti – Şirketin 1Ç19 döneminde faaliyet giderlerinde gözlenen yıllık bazda %47 düzeyindeki artışla birlikte faaliyet giderlerinin satış gelirlerine oranı 1Ç18’deki %17 seviyesinden 1Ç19’da %20 seviyesine yükselmiştir. Bu artışa karşılık FAVÖK 1Ç19’da yıllık bazda %10 yükselerek 288 mn TL’ye ulaşmış, hem bizim 238 mn TL’lik, hem de 239 mn TL’lik Research Turkey konsensüs tahminlerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Şirketin FAVÖK marjı ise 1Ç18’deki %21,5 seviyesinden yaklaşık 3 puan daralarak 1Ç19’da %18,7 seviyesine gerilemiştir. Hem satış maliyetlerinde hem de faaliyet giderlerinde gözlenen yükselişin beklentimizin altında gerçekleşmesi, şirkete ilişkin 1Ç19 FAVÖK ve marj beklentimizde görülen sapmayı da beraberinde getirmiştir. Şirkete ilişkin 2019 yılsonu FAVÖK beklentimiz 1,28 mlr TL, FAVÖK marjı öngörümüz ise %19,1 seviyesinde olup, 1Ç19 gerçekleşmeleri sonrasında da bu beklentilerimizi koruyoruz.

• Net kar yıllık bazda %28 gerilese de beklentiyi aştı – Trakya Cam, yılın ilk çeyreğini 149 mn TL net kar ile tamamlarken, şirketin net karında yıllık bazda %28 gerileme gözlendi. Açıklanan net kar ise, hem bizim hem de Research Turkey konsensüs tahmini olan 135 mn TL’nin hafif üzerinde gerçekleşti. 1Ç19’da gözlenen pozitif performansa ve Eurobond yatırımları kaynaklı 87 mn TL’lik gelire (1Ç18: 45,6 mn TL gelir) karşılık, 89 mn TL’lik net finansal gider (1Ç18: 20 mn TL finansal gider) kaydedilmesi ve efektif vergi oranındaki yükseliş, net kar tarafında gözlenen gerilemede etkili olmuştur.

• Kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri” önerimizi sürdürüyoruz – 1Ç19’da şirket finansalları hem operasyonel hem de net kar tarafında beklentilerin üzerinde geldi. Şirket hisseleri ise yılbaşından bugüne kadar endekse paralel bir getiri performansı sergiledi. Finansallar tarafında beklentiyi aşan performans görsek de yurt içinde zayıf ekonomik aktiviteye bağlı mevcut endekse paralel getiri performansının süreceği görüşündeyiz. Trakya Cam için kısa vadeli önerimiz Endekse Paralel Getiri, uzun vadeli önerimiz de TUT olarak devam ediyor. Şirket için hisse başı fiyat hedef de 4,09 TL seviyesinde yer almaktadır.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN