Soda Sanayi 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (29.04.2019)

1Ç19 Finansal Sonuçları

Kısa Vadeli Öneri: Endeks Üzeri Getiri
Kapanış Fiyatı (TL) 7,33
Hedef Fiyat (TL) 10,38
Uzun Vadeli Öneri AL 

Net kar beklentilerin üzerinde (+)
Soda Sanayi’nin net karı 1Ç19’da 285 mn TL seviyesinde gerçekleşirken, operasyonel olmayan gelirlerin desteğiyle, hem bizim hem de Research Turkey konsensüs tahmini üzerinde bir net kar büyümesi gördük. Operasyonel taraf ise beklentilere paralel gerçekleşti. İlk çeyrekte hacim tarafında gözlenen gerilemenin ve maliyetlerdeki yükselişin fiyatlanmasıyla birlikte şirket hisseleri yılbaşından bugüne endekse paralel bir getiri performansı sergiledi. Şirket için hedef fiyatımız 10,38 TL olup, uzun vadeli “AL”, kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri” önerimiz sürmektedir.

• Satış gelirleri %35 yükseliş gösterdi – Şirketin 1Ç19’da konsolide satış gelirleri, hem bizim hem de Research Turkey konsensüs tahminlerine paralel, yıllık bazda %35 yükselerek 948 mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde yurt içi soda satış hacmi yatay seyrederken, ihracat hacminde %11 gerileme gerçekleşmiş, toplamda ise hacim yıllık bazda %8 düşüş kaydetmiştir. Soda külü fiyatları ise dolar bazında %4 yükseliş kaydetmiştir. Krom kimyasalları tarafında ise satış hacmi yıllık %17 gerilerken, fiyatlarda dolar bazında %1 artış gözlenmiştir. Şirketin elektrik satış hacmi ise yıllık bazda %9 yükseliş göstermiştir. Cam elyaf segmentinden ise bu çeyrekte 33 mn TL gelir yaratılmıştır. 1Ç19’da yabancı para bazlı gelirler konsolide gelirlerin %89’u seviyesinde gerçekleşirken, maliyetlerin ise %54’ü yabancı para bazında gerçekleşmiştir.

• FAVÖK yıllık bazda %8 artışla beklentilere paralel gerçekleşti – Soda Sanayi yılın ilk çeyreğini 200 mn TL FAVÖK ile tamamlarken, şirketin FAVÖK’ü yıllık bazda %8 artış göstermiş, hem bizim 192 mn TL’lik, hem de 193 mn TL’lik Research Turkey konsensüs tahminlerine paralel bir seyir izlemiştir. Artan doğalgaz maliyetlerinin yansıması olarak FAVÖK marjlarında 1Ç19’da yıllık bazda 5 puanlık düşüş gözlenirken, FAVÖK marjı 1Ç18’deki %26,4 seviyesinden 1Ç19’da %21,1 seviyesine gerilemiştir.

• Operasyonel olmayan gelirler net karı destekledi – Yılın ilk çeyreğinde şirketin net karı 285 mn TL’ye yükselirken, net karda yıllık bazda %19 artış gözlendi. Açıklanan net kar, hem bizim 251 mn TL’lik hem de 259 mn TL’lik Research Turkey konsensüs tahmininin üzerinde gerçekleşti. Yatırım faaliyetleri kaynaklı 65 mn TL’lik gelire (1Ç18: 33,7 mn TL) ek olarak 52 mn TL net finansal gelir (1Ç18: 43 mn TL net finansal gelir) kaydedilmesi aynı zamanda da bu çeyrekte 41 mn TL’lik ertelenmiş vergi geliri (1Ç18: 8,5 mn TL) yazılması, şirketin net karına pozitif destek vermiştir.

• İlk çeyrekte endekse paralel bir getiri performansı sergiledi – Şirket 1Ç19 dönemine ilişkin finansalları, operasyonel tarafta beklentilere paralel gerçekleşirken, net kar tarafında ise beklentilerin üzerinde geldi. İlk çeyrekte hacim tarafında gözlenen gerilemenin ve maliyetlerdeki yükselişin fiyatlanmasıyla birlikte, şirket hisseleri yılbaşından bugüne kadar endekse paralel bir getiri performansı sergiledi. Soda Sanayi için kısa vadeli önerimizi Endeksin Üzerinde Getiri, uzun vadeli önerimizi AL olarak sürdürüyoruz. Şirket için hisse başı fiyat hedefimiz 10,38 TL seviyesinde yer alıyor.

Raporun tamamı için tıklayın.