Torunlar GYO 2017 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (08.05.2017)

“Kur Farkı Giderleri Şirket’in 1Ç2017’de Zarar Yazmasında Etkili Oldu…”

Öneri : “EKLE”

Hedef Hisse Fiyatı : 5,45TL

Torunlar GYO yılın ilk çeyreğinde 33,4mn TL zarar kaydetmiştir. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 134,3mn TL kar elde etmişti. Piyasa beklentisi 30mn TL yönünde zarar iken, bizim beklentimiz 4mn TL kar yönündeydi. Tahminimizdeki sapmada satış gelirlerinin beklentimizden daha düşük gelmesi etkili olmuştur.

Şirket’in 1Ç2017’deki satış gelirleri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %4,5 oranında artarak 135,5mn TL’ye yükselirken, satış gelirleri içerisindeki payı %69 olan kira gelirleri ise yıllık olarak %8,1 oranında artarak 93,5mn TL’ye yükselmiştir. Konut satışları gelirleri ise bir önceki yılın ilk çeyreğine göre ufak çaplı bir düşüşle 23,2mn TL olmuştur.

Brüt kar ve FAVÖK geliri sırasıyla %10,3 ve %10,2 oranında artarak 96mn TL ve 89mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ve FAVÖK marjı da %71 ve %65,7 olarak gerçekleşmiş ve geçen yılın ilk çeyreğindeki oranların üzerinde gerçekleşmiştir.

Torunlar GYO’nun ilk çeyrek itibariyle yaklaşık 3 milyar TL’lik döviz açık pozisyonu (621mn USD, 196,5mn EUR) bulunmaktadır. Kurlardaki artışa istinaden Şirket bu çeyrekte 107,2mn TL kur farkı gideri yazmıştır. Diğer yandan, net borç/FAVÖK (yıllık) olarak 7,6x seviyesindendir. Kira gelirleri ise borçluluğun yarattığı riski kısmen kompanse etmektedir. Şirket’in borçluluğu azaltmaya yönelik planı devam etmektedir. Özellikle kurların stabil bir görüntü sergilemesi ve tüketici güveninde iyileşmenin belirginleşmesi hisse için önemli bir katalizör olabilir.

Ekspertiz değerlerine göre Şirket’in Net Aktif Değeri (NAD) Mart ayı sonu itibariyle yaklaşık 6 milyar TL’dir. 8 Mayıs tarihi itibariyle NAD’a göre %58 oranında iskontolu işlem gören Torunlar GYO’nun tarihi iskontosu %51 iken son bir yıllık ortalama iskontosu %57’dir.

Torunlar GYO için daha önceki “EKLE” önerimizi koruyor ve hedef hisse fiyatında güncellemede bulunmuyoruz. 

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN