Tofaş Oto Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (31.03.2020)

Tavsiye Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY24.40 (önceki TRY30.00)
Son kapanış, TL/hisse 16.50
Yukarı potansiyel %48

 Yatırım teması: Tofaş 2019 yılında 6 puanlık pazar payı kazanımı ve 0.8 puanlık vergi öncesi kar marjında iyileşme kaydederek nakit akışında önemli derecede iyileşme sağlamıştı. 2020 yılında, pazar payında beklendiği gibi bir miktar normalleşme yaşanırken, hem yurt içi hem de yurt dışı satış hacimlerinde artış sağladı. Covid-19 salgını nedeniyle ihracat pazarlarında talep daralması riski ile karşı karşıya olduğumuz bu dönemde, Tofaş’ın ana ortaklarından FCA ile yapmış olduğu al ya da öde kontratları, nakit akışının etkilenmesini önleyecektir. Bunun ile beraber, Avrupa’da ve Türkiye’de Covid-19 nedeni ile üretime ara vermek zorunda olan birçok üreticinin aksine, Tofaş siparişleri karşılayabilmek amacıyla tempo düşürmüş olmakla beraber üretime devam etmektedir. Bu nedenle, Şirket’in satış hacimlerinde önemli bir etkilenme olmasını beklemiyoruz. Sonuç olarak, Tofaş hissesinin son 1 aylık dönemde yaşadığı %28 değer kaybı ve BIST100 endeksine göre %14 zayıf performansının alım fırsatı yarattığını düşünüyoruz.

 Hisse performansını etkileyebilecek faktörler: 2020 içerisinde, Doblo kontratının geleceğinin netleşmesi (1Ç20 içinde bekliyoruz) ve FCA-PSA birleşmesi ile ilgili gelişmeler hisse performansı açısından yakından takip ediliyor olacak. İtalya’da otomotiv piyasasını canlandırmak için getirilebilecek olan potansiyel bir hurda teşvikinin, Tofaş’ın ihracat hacimlerini destekleyebileceğini düşünüyoruz.

 Değerleme: Hedef fiyatımızdaki değişiklik, 19 Mart’ta ödenen 2.40 TL/hisse temettü ile beraber yurt içi araç pazarındaki oluşabilecek talep yavaşlamasını içermektedir. Yine de 3,5x 2020T FD/FAVÖK ile benzer şirket grubu ortalamasına göre %30 iskontolu işlem gören Tofaş’ın cazip seviyede olduğunu düşünüyoruz. 24.40 TL/hisse olan hedef fiyatımız %48 yukarı potansiyel sunmaktadır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN