Migros Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (31.03.2020)

Tavsiye Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY32.00
Son kapanış, TL/hisse 22.80
Yukarı potansiyel %40

 Yatırım teması: Migros’un operasyonel performansının güçlenerek devam edeceğini düşünüyoruz. Şirket korona virüs salgınıyla artan talepten olumlu etkilenen şirketler arasında yer alıyor. Tüketici sepetinin büyüdüğü bu dönemde gıda perakendecileri için bu olumlu trendin önümüzdeki birkaç ay boyunca devam edeceğini düşünüyoruz. Buna ek olarak, internetten yapılan satışların bu dönemde artmasıyla birlikte, Migros’un güçlü internetten satış altyapısıyla da bu satışlardan faydalandı. Borç azaltma 2020’de devam edecek. Şirket yönetimi Ocak sonu itibariyle 336 milyon Avro olan finansal borcunu 2020 yılı sonuna kadar güçlü FAVÖK ve gayrimenkul satışları ile 200 milyon Avro’ya düşmesini hedefliyor. Ek olarak, Migros’un yüksek borcundan dolayı faiz yükü, düşen faiz oranları ile 2020’de azalacak. Migros’ta hissesi olan girişim sermayesi BC partners’da bulunan %12’lik Migros hissenin olası satışı hisse üzerinde baskı yaratabilir (Şubat’ın son haftasında 90 günlük satmama taahhüdü sona erdi). Belirtmek gerekirse, BC Partners 20 milyon nominal Migros hissesini 22 Kasım 2019’da hisse başı 22,5 TL’den piyasada sattı.

 Hisse performansını etkileyebilecek faktörler: TL’nin stabil kaldığı bir ortamda, net kar olumlu etkileneceğinden hissenin performansına olumlu yansıyabilir. Ayrıca, portföyünde bulunan gayrimenkullerin satışı (yaklaşık 1 milyar TL değerinde) borçluluğu azaltacağından hisseyi olumlu etkileyebilir. Hatırlatmak gerekirse, Migros 24 Mart’ta 266 milyon TL’lik gayrimenkulünü sattı.

 Değerleme: Migros hisseleri 2020T olan 3,3x FD/FAVÖK çarpanı ile işlem görmektedir. Hisse için 12 aylık hedef fiyatımız 32,00 TL %40’lık artış potansiyeli sunmaktadır.