Tofaş Oto 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / İnfo Yatırım – (31.10.2019)

TOASO Değerlendirme Raporu

Beklentilere Paralel Çeyrek
Tofaş üçüncü çeyrekte 4.192 mn TL’lik beklentilerin altında 4.159 mn TL net satış elde etti. Ciro bir önceki çeyreğin %21, geçen yılın ikinci çeyreğinin ise %4 altında kaldı. FAVÖK beklentileri aşarak 570 mn TL olurken net dönem kârı beklentilerin hafif altında 298 mn TL oldu. FAVÖK bir önceki çeyreğe göre %10,5 net kâr ise bir önceki çeyreğe göre %27 gerileme gösterdi.

Toparlanma Başladı
2018 yılının Ağustos ayında yaşanan kur krizi sonrasında, dövize duyarlılığı en yüksek sektörlerin başında gelen otomotivde sert daralmalar görüldü. Yılın ilk 9 ayında yurt içi otomotiv pazarı %39,3 daraldı. Ancak Eylül ayı itibariyle yıldan yıla ilk pozitif büyümeyi gördük ve otomotiv pazarı düşük baz etki sayesinde %82,4 artış gösterdi. Tofaş ise bu yıl pozitif ayrışma gösterdi ve ilk 9 ayda satış adedi pazarın çok altında, %14,1 azaldı. Egea’nın başarısı ile otomobilde pazar payı 2018 yıl sonuna göre 4,9 puan artarak %14’e ulaştı.

Yurt dışında ise FCA ile al ya da öde prensibiyle yapılan üretim anlaşmaları şirketin risklerini azaltsa da zayıf seyreden global otomotiv pazarı üretim anlaşmalarındaki adetleri aşağı çekti ve dış piyasa satışları bir önceki yılın ilk 9 ayına göre %22,1 azaldı.

En Kötü Geride Kaldı
Yurt içi pazarda Eylül ayı itibariyle toparlanmanın başladığını görüyoruz. Ayrıca kamu bankalarının yurt içinde üretilen otomotiv satışlarında düşük faizli kredi vermeye başlaması da Tofaş’ı sektörden pozitif ayrıştıracak. Finansal rapor beklentilere paralel gelmiş olsa da Tofaş için en kötünün geride kaldığını söylemek pek yanlış olmaz.