Arçelik 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / İnfo Yatırım – (31.10.2019)

ARCLK Değerlendirme Raporu

Beklentiler Karşılandı
Arçelik üçüncü çeyrekte beklentilerin çok hafif altında 8.246 mn TL ciroya ulaştı. Satışlar yıldan yıla %7 artış gösterirken bir önceki çeyreğin %2 altında kaldı. FAVÖK, 903 mn TL’lik beklentiye karşılık 917 mn TL, net kâr ise 245 mn TL’lik beklentiye karşılık 240 mn TL oldu. FAVÖK önceki çeyreğe paralel gelirken, net kâr %9,7 artış gösterdi.

Marjlarda Güçlü Seyir
Bu çeyrekte brüt kâr marjı 2016 yılının üçüncü çeyreğinden beri en yüksek seviyeye ulaştı ve %33,05 oldu. Türkiye operasyonlarında kârlılığın yüksek seyretmesi ve global büyüme endişelerinin hammadde fiyatlarını aşağı çekmesi brüt kâr marjını destekleyen etkenler oldu. Euro ve Sterlin’in Dolar karşısında sürdürdüğü zayıf seyir ise marjları negatif yönde etkiledi. FAVÖK marjı ise ilk iki çeyreğin üzerinde gerçekleşti ve %11,12 ile şirketin 2019 yılı için belirlediği %10,50 beklentisinin üzerine çıktı.

Pazara Göre İyi Duruş
Yurt içinde üçüncü çeyrek beyaz eşya pazarı çift haneli daralırken, Arçelik %1’lik daralma ile pozitif ayrışma gösterdi. Avrupa’da Euro bazlı ciroda hafif artış görülse de İngiltere pazarındaki zayıf seyir Batı Avrupa pazarının toplam cirodaki payını aşağı çekmeye devam etti.

Borçluluk Hala Yüksek
Şirketin net borcu artmaya devam ederek 8.370 mn TL’ye ulaştı. TL cinsi kredilerin efektif faiz oranlarının yıl sonunda düşmesini ve finansman giderlerinin azalmasını bekliyoruz. Şirket beklentilerini bu çeyrek revize etmedi ancak yıl sonunda FAVÖK marjının şirket beklentilerinden daha iyi olmasını bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN