THYAO: Gelişim hikayesi

THYAO: Havacılık sektörü ve yeni dalga

THYAO hissesi, faaliyetleri üzerinden ekonomiyi belirlemeye gösterge olabilir mi? Çok değerli piyasa hareketi içinde, ihmal edilebilir hamleler olabilir mi? Bir başka deyişle: çift tepe formasyonuyla gelen 2 yıl süren düşüş sonrası yabancı yatırımcı neyin peşinde olabilir?

Son 15 yıl: ya ana trend bozulmamış ise?

Buna karşıt görüşler hazırda beklerken, atağa geçebilir: nereden bu noktaya gelindi? Trend çizgisini aylık bazda dipleri baz alarak çizersek kırılabilecek hassas durumlarla karşılaşabiliriz. Bu risk hafifletmek için, tempo üzerinden model kurulabilir. Bu tempo içinde, zayıf görünen hareketleri, düşüşleri, genele bakarak değerlendirmek gerekir. Yani düşüş hareketi bazen “ihmal edilebilir” kalabilir. İşte bunu görmeyi sağlayan farklı bakışlardır. Modeller bunun için tasarlanacaktır, kurulacaktır. Böylece bir kesim rekabetçi avantaj kazanmaya devam edecektir.

Bu modellere göre yükseliş ve düşüşler habere dayalı olarak da belirtilebilir ancak her zaman işe yaramamaktadır. Bazen de “zamanlaması manidar” durum olarak da görebiliyoruz gelişmeleri: gelir dağılımları üzerinden tempoyu görecek bakış haberlerin de anlamsızlığını zamanla görmüş olacaktır.

Geçmiş yıllardaki, aylık bazda hareketlerin uzunluğuna bakarak bir açıklama içinde olabiliriz: hangi yükseliş dönemini inceleyecek olursak olalım temelinde geçmişi içindeki köşelerin geometrisi önemlidir. Yani geçmişin formasyonları belirleyicidir:  kırılımların şekli geçmişin geometrik dağılımları içinde değerlendirilmelidir.

Bir vaka dönemi olarak 2012-2014 yükselişi incelenebilir: bu yükselişin hemen öncesinde görülen düşüşün taban formasyonu oluşturması yanında geometrik açından ihmal edilebilir formlar üretmiş olması yeni yükseliş için belirleyici olmuştur.

Dikkat edilmesi gereken: kırılımlar arası geçişin “nasıl” olduğunu görebilecek bakışta olmaktır. Çeşitli yayın organlarında şu tür ifadeler görülmektedir:  son 10 ayın en düşüğü, son 15 günün en düşüğü vb.

Bu tür ifadeler tek başına anlam taşımayacak olsa da bir bütünün parçası içinde “ihmal edilemez” fayda sağlamaktadır.

Yine önemli başka dönem olan 2017 sonrası hareket için de benzer temel yaklaşımı koruyabiliriz: geçmiş içinde son dönem düşüş temposunun “ihmal edilebilir düzeyde kalması geleceği belirlemektedir.

Aylık bazda son durum

Geçmişi 2 parçaya bölerek ilerlersek:

– geçmişe göre en uzun düşüş döneminin geçilmiş olması

– bu düşüş dönemi öncesinde piyasa hareketlerini yumuşatacak şekilde algoritmik değerlerin ortalamada yükseliş göstermesi

gelecek ayların olumlu hareketine işarettir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!