TESLA: Döngüye devam

TESLA – TSLA: Dönüşüm devam ediyor

TESLA ocak ilk haftası 101 $ seviyesini gördükten sonra gün bazlı hızlı ralli sonucu 180 $ seviyesine yaklaştı. Bu durum elbette dikkat çekici, destekleyici açıklamalar da devam ediyor. Uzman tahminlerinde rakamlar uçmaya başladı: 300 $ seviyesini bekleyen de var, halen düşüş beklentisi sürenlerinki de 80 $ seviyesine dek düşüyor. Geçen yıl değerlendirdiğimiz hisseyi inovasyonun ticari hali olarak görmeye devam ediyoruz. Bu durum da yükselişlerin sıradan ciro rakamlarının ötesinde katma değer sonucu oluşacağını düşünmeyi gerektiriyor. Örneğin pil teknolojisindeki patentleri pek çok yeni alan da rekabet avantajı yakalamasını sağlayacaktır. Bu kadar kaotik görünebilir hisse için de tahmin güncellemeleri artık hemen her gün olmaya başladı. Böyle olunca da karar mekanizmaları yön çizdiremiyor olabilir. Bizim düşüncemizde geçmişin belirleyiciliği geleceği fiyatlamaya devam edecektir. Yazı yine bu yaklaşımla devam edecektir.

Ortalamaların çapraz davranışı: Karar için anahtar

Ürettiğimiz matematik modelin bilinen analiz metodlarına yansıması bu şekilde olmaktadır. Buna göre, ortalamaların birbirileriyle konuşmasının tercümesini model üzerinden yapmaktayız. Yakınlaşmalar, uzaklaşmalar, balon oluşumları, çukur oluşumları ve benzeri hareketleri bu şekilde görebiliyoruz.

Yazılarda tahmin değil ama yaklaşım öğrettiğimiz için, benzer şekilde devam edebiliriz:

– 3 basamaklı ortalamalar, orta ölçekli yatırımcıların davranışını, küçük ölçeklilere göre daha fazla temsil etmektedir. Elbette Kısa vadeli düşünüp hızlı hareketlerden faydalanmak isteyenler vardır ama bu arayış tarzını da bu grupta görebiliriz. Bu tür kısa vadeli düşünceler, 3 basamaklı ortalamaların içinde birkaç kez tekrarlanır ve mantıklı bir sonuca ulaşırız: 2 basamaklı ortalamaların bileşkesi 3 basamaklıları oluşturmaktadır.

– buna göre; hareketli ortalamalar oranı izlenebilir gösterge olabilir: 10x/12y ortalamanın zaman içindeki gelişimi modelimize göre oldukça değerlidir

– x, y basamağındaki rakamı her yatırımcı kendi tarzına göre belirleyebilir ama istikrarlı bakış için oran bazlı gitmekte fayda vardır.

Büyük yatırımcı davranışı: 4 basamaklı ortalamalar

Bu da elbette önemlidir ama başka bir yazı konusu olarak görülebilir. Bunu eğitimlerde derinlemesine tartışmak faydalıdır. Büyük döngüleri anlamlandırmayı sağlamaktadır.

Tesla 2023: Haftalık gelişim dikkat çekici iyileşme gösterdi

-10x/12y hareketli ortalamaları haftalık bazda büyük hamleleri belirler durumda oldu

– son durumda bu oranın baskılandığını görüyoruz: son 3 hafta belirginleşen durum içindeyiz

– yazı başında belirtilen hedeflerin yukarı doğru çekileceği 2023 görmek üzereyiz

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!