PETKM, SASA, Gram Altın: Petrol ve üretim

AB’nin kendi üretimi kısıtlı olsa da petrol fiyatlarını fındık fiyatlarımıza yaptığı gibi kontrol ve manipülasyon getirmek istendiği savunuluyor. Avrupa Birliği Rus premium petrol ürünlerinde 100 dolar/varil, indirimli ürünlerde 45 dolar/varil tavan hedefini belirledi.

Pentagon: M1 Abrams tanklarının Ukrayna’ya tedariki ve Almanya’nın da  tank desteğinin savaşı daha çok körüklediği belirtilirken bölgesel istikrarsızlık artabilir. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac, NATO’ya İran’a karşı güçlü tavır alma çağrısı yaptı. İran’daki Türkler ise baskı altında bulunuyor ve İran’ın “devlet terörüne” kurban edildiği savunuluyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, AB’nin Ermenistan’da sivil misyon kurma kararının, Güney Kafkasya bölgesine jeopolitik gerginlik getirebileceğini ve anlaşmazlıkları şiddetlendirebileceğini açıkladı.

TSLA grafiği, yüzde 11 pozitifle USD 177 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

PETKM 16.73 TL’den yüzde 2 düşüşle kapattı. Süpertrend nötr sinyaller veriyor ve momentum düşüktür.

Petkim (Petrol Kimya Endüstri Ticaret A.Ş.), çok çeşitli kimyasal ürünler üreten ve satan bir Türk petrokimya şirketidir. Şirket 1965 yılında kurulmuştur ve merkezi İzmir, Türkiye’dedir. Petkim, Türkiye’deki tek entegre petrokimya kompleksi ve ülkenin en önemli sanayi tesislerinden biridir.

Petkim’in ürün portföyünde polietilen, polipropilen, polivinil klorür, polyester gibi petrokimyasal ürünler ile kostik soda, klor ve etilen gibi diğer kimyasal ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler çoğunlukla ambalaj malzemeleri, tekstil, inşaat malzemeleri, otomotiv parçaları ve daha fazlası gibi çeşitli tüketim ve sanayi mallarının üretiminde kullanılmaktadır.

Bu sebeple kimyaya verilen destek ve diğer bazı hisse senetlerinin sığ ve/veya spekülatif olabilmesi sebebiyle önemli bir uzun vade hissesi diyebiliriz.

Grafik TradingView’den

SASA 108 fiyatıyla yüzde 5.88 yükseldi ve regresyondan devam etmektedir. Geç satanlar veya hala tutanlar cazip alış pozisyonunun 100 TL civarı olduğunu düşünmektedir.

114 altında regresyonun içinden dönen ve 100 üzeri hareketine devam eden hisse halen uzun vadeci alıcıların yoğun ilgisiyle bulunduğu destekte bir miktar daha dayanıklılık sağladı. Direnç olarak 130 ön plana çıkmaktadır.

Grafik TradingView’den

Gram altın 1163 TL seviyesini denedi ve enerjideki yükseliş ile enflasyonist baskı ve Fed’in başı boşvermişliği de altına olumlu yansımaktadır.

Sadece bir zenginlik sembolü değil en sabırlı ve istikrarlı yükselen bir varlık olarak güvenli liman altın trend çizgisinden sapmayabilir. 1269 denenebilir ve momentum ve MACD ile Lucem grafiği de kontrol altında izlenebilir.

Sonuç itibariyle, petroldeki ve dolar endeksindeki durulma/stabilite Fed’in serbest piyasaları kendi haline bırakması ile son bulabilir. Japonya Başbakanı Kishida: Deflasyona dönülme riskinden söz etti. Çin’in sanayi kapasite kullanım oranı, 2022’nin dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,7 puan düşüşle %75,7 oldu. Makro gelişmeler nötr ile negatif arasında denebilir.

Okan Özdemir