Tat Gıda 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (30.10.2018)

Tat Gıda 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: TUT
Hisse Fiyatı: 3,96 TL
Hedef Fiyat: 4,70 TL
Getiri Potansiyeli: %19

3Ç18 Finansal Sonuçlar – Negatif

– Beklentilerin altında gelen net kar rakamı. Tat Gıda, yılın üçüncü çeyreğinde, ortalama piyasa beklentisi olan 17,5 milyon TL’nin ve bizim beklentimiz olan 12,2 milyon TL’nin oldukça altında 6,7 milyon TL net kar açıkladı. Beklentimizin üzerinde gerçekleşen operasyonel karlılık rakamına rağmen, beklentimizin altında gelen net karda, esas faaliyetlerden diğer giderler etkili oldu.

– Salça ve konserve segmentinin önderliğinde satış gelirleri yıllık bazda artış gösterdi. Üçüncü çeyrekte net satış gelirleri beklentimizin %9,2 üzerinde, ortalama piyasa beklentisi ile uyumlu yıllık bazda %24 artış ile 339 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Süt ürünleri segmenti satış gelirleri yıllık bazda yatay kalırken, salça ve konserve segmenti satış gelirleri yıllık bazda %65,6 artış kaydederek toplam satış gelirlerini artıran ana unsur oldu. Salça ve konserve segmenti satış hacmi yıllık bazda %21,4 artmasına karşın, süt ürünleri segmenti satış hacmi pazarda görülen rekabetin devam etmesinden dolayı yıllık bazda %20,8 gerileyerek zayıf görünümünü sürdürdü. Makarna segmentinin satış hacminde gerçekleşen yıllık %18,1 daralmanın da etkisiyle toplam satış hacmi yıllık %9,8 geriledi. Birim ürün fiyatları bazında ise; süt ürünleri, makarna, salça&konserve segmentleri yıllık bazda sırasıyla %26,9, %27,7 ve %36,4 artışlar kaydetti.

– FAVÖK beklentiler ile uyumlu gerçekleşti. FAVÖK yılın üçüncü çeyreğinde 16,5 milyon TL olan beklentimizin üzerinde, ortalama piyasa beklentisi olan 21,0 milyon TL ile uyumlu yıllık %14,1 artışla 20,4 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise 3Ç18’de %6,0 seviyesinde gerçekleşirken, yıllık bazda 0,5 puan azalış gösterdi. Operasyonel olmayan tarafta ise, geçen yılın aynı dönemine kıyasla artan efektif vergi oranı ve geçen yılın aynı döneminin aksine 2,7 milyon TL seviyesinde gerçekleşen diğer faaliyetlerden net giderler net karı baskıladı.

– Tavsiyemizi TUT olarak sürdürüyoruz. Ortalama piyasa beklentisi ile uyumlu gelen FAVÖK rakamına rağmen beklentilerin oldukça altında gelen net kar rakamından dolayı, üçüncü çeyrek finansallarının hisse performansına etkisinin negatif olabileceğini düşünüyoruz. Sonuçların ardından tahminlerimizi güncelliyor; 2018 ve 2019 yılları için FAVÖK tahminimizi sırasıyla %22,4 ve %5,7 yukarı yönlü revize etmemize rağmen net kar tahminimizi ağırlık olarak artan finansman yükü nedeniyle sırasıyla %16,5 ve %16,7 aşağı yönlü revize ediyoruz. Benzer şirket modelimizi güncellememiz ve risksiz faiz oranı varsayımımızdaki değişiklik sonucunda, Tat Gıda için 4,70 TL seviyesindeki 12-aylık hedef fiyatımızı koruyor ve TUT tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.