Tat Gıda 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Bizim Menkul – (01.11.2016)

TATGD 6,51 TL – ENDEKSE PARALEL GETİRİ

Hedef Fiyat 6,51

Getiri Potansiyeli 14,2%

3. Çeyrek Sonuçları Olumsuz İşaretler Veriyor…

 Tat Gıda, 2016/09’da 17,8 mn TL FAVÖK, 11,3 mn TL net kar ve 240,7 mn TL net satış rakamları ile piyasa beklentisine göre sırasıyla %7,7, %36,5 ve %4 kötü performans sergilemiştir. Veriler geçen senenin aynı çeyreğine göre ise sırasıyla %2,7, %-27 ve %6,9 performansa işaret etmektedir. 9 aylık kümüle verilerde ise net satışlarda 2015 yılının ilk 9 ayına göre %10,1 artış gözlemlenmesine rağmen FAVÖK’teki yatay seyir ve net kardaki %12,5’lik gerileme 2016 yılının şirket için olumlu bir seyirde geçmediğine işaret ediyor. Özellikle yılın 3. çeyrek rakamları şirket için sorgulayıcı bir seviyede.

 Şirket 2016 3.çeyrek itibariyle Tat markasıyla salça, domates ürünleri ve ketçapta; Sek markasıyla pastörize süt kategorisinde pazar lideri konumundadır. Ek olarak şirket mayonez ve premium makarna kategorilerinde ikinci sırada yer almaktadır. Şirket, satışlarının önemli bir kısmını ilişkili taraf olan pazarlama şirketi Düzey üzerinden gerçekleştirmektedir. İlişkili taraf ile olan yüksek hacim piyasa tarafından kısmen ıskontoya sebep olabilir. Şirketin kısmi ihracatına ek olarak yükselen döviz ortamında riskli bir döviz açık pozisyonunda yer almadığı gözlemlenmektedir. Şirket için pozitif katalizörler; ileriye dönük F/K’da tarihi ortalamasının altında kalması, düşük net borç/FAVÖK, yüksek Z skor (iflas rasyosu), yüksek nakit rasyoları (Olumlu FCF Yield ve İşletme Sermayesinde İyileşme), yüksek FAVÖK/Fin. Gid., amortismanın üzerinde yatırım gerçekleştirmesi, görece likit borsa tahtası, görece güçlü yabancı takası olarak sıralanırken negatif katalizörler; tarihi ortalamasına yakın ileriye dönük FD/FAVÖK, 3.çeyrekte beklentilerin altında mali performans, düşük F skor (mali verilerdeki trend yönü), gerileyen Z skor, görece yüksek standart sapma ve karlılık volatilitesi, tarihi ortalamasının altında beklenen temettü verimi ve düşük ihracat oranı olarak sıralanabilir.

 Çeyreksel bazda toplamda satışların %6,9’luk büyüme ile beklentilerin altında kalmasının en büyük nedenleri yurtiçinde 15 Temmuz’un yarattığı 3.çeyrek etkisi ve ihracattaki keskin düşüş olarak gösterilebilir. Şirket’in brüt marjı 3.çeyrekte geçen senenin aynı dönemine göre hafif artsa da özellikle pazarlama giderlerindeki yüksek büyüme FAVÖK marjında gerilemeye neden olmuştur. Sınırlı ciro büyümesi ve faaliyet giderlerinin görece kötü performansı ile FAVÖK beklentinin altında kalmıştır. FAVÖK’teki olumsuz seyre ek olarak geçtiğimiz sene net vergi geliri yazan şirketin 3. çeyrekte önemli oranda vergi gideri yazması net karda %27’lik daralmayı beraberinde getirmiştir.

 Şirketin ileriye dönük F/K ve FD/FAVÖK çarpanlarının ortalamasına sahip oldukları yüksek volatilite nedeniyle %10 iskonto uygulayarak 2017 ve 2018 FAVÖK ve Net Kar beklentileri ile hisse başı değer tespiti yapılmıştır. Son 1 yılda endekse göre %4,2 getiri sağlayan Tat Gıda’yı 12 aylık dönemde hisse başı 6,51 TL hedef fiyat ve ‘’Endekse Paralel Getiri’’ tavsiyesi ile inceleme listemize alıyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!