SISE: Dolar bazında yatırımcısını çok güldürmedi

Küresel ısınmanın müsebbibi fosil yakıtlara olan talebin, önümüzdeki 10 yıl içinde zirve yapması ve ardından azalmaya başlaması beklenirken, bazı tahminlere göre bu talep artış trendinin devam etmesi durumunda petrol fiyatlarının daha da yükselebileceği ve küresel bir ekonomik krize yol açabileceği öngörülüyor.

Paris Anlaşması çerçevesinde, fosil yakıtlardan kaynaklanan emisyonların 2050’ye kadar net sıfır seviyesine çekilmesi hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda, petrol talebinin en yüksek noktaya ulaştıktan sonra azalmaya başlaması ve yeşil enerji kaynaklarına yönelik bir dönüşümün gerçekleşmesi beklenmektedir.

Ancak, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) arasında petrol talebinin gelecekteki seyri konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. IEA, temiz enerjiye geçişin hızlanmasıyla birlikte petrol talebinin azalacağını savunurken, OPEC ise petrol talebinin artmaya devam edeceğini öngörmektedir.

Uzmanlar, petrol talebinin beklenenden daha uzun süre artmaya devam etmesi durumunda ekonomik sorunlar yaşanabileceğine dikkat çekmektedirler. Bu durumda petrol fiyatlarının artmasıyla birlikte ekonomik durgunluk riski ortaya çıkabilir.

Grafik TradingView’den

SISE ‘nin ortalama hacminin 0.92 dolar’da kaldığını şu anda dolar bazında 1.52 seviyesine ulaştığını ancak son 3 senedir yatırımcısını çok mutlu edemediğini görmekteyiz.

Zirve noktası olan 2.60’lardan tekrar 1.52 seviyelerine düştüğünü görmekteyiz Diğer yandan çip enerji, otomotiv hisselerinin dolar bazında çok daha üstün yerlere ulaştığını bu sebeple yatırım çeşitliliğinin ne kadar önemli olduğunu da somut olarak gözlemleyebilmekteyiz.

TL’nin değer kaybı sebebiyle ŞİŞE’nin her ne kadar TL bazında artış gösterdiğini görsek de bu dolar bazında Fibonacci’nin 0.85 seviyesinin de altına inmesiyle pek değerli olmadığını gözler önüne sermektedir.

Sonuç olarak, petrol piyasasındaki sermaye yatırımlarının azalmasına rağmen, talepteki artışın devam etmesiyle elde edilen gelirin arttığı belirtilmektedir. Ancak, enerji dönüşümü süreci petrol üretimine ilişkin yatırım kararlarını daha karmaşık hale getirmektedir. Gelecek, biraz da yenilenebilir enerji ve çip üretiminde görünmektedir.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!