KCHOL: Dolar güç kazandı

ABD doları, dünya rezerv para birimindeki sıcak CPI verisinin ardından FX piyasasında önemli bir yer kazandı. CPI verisi çarşamba günü açıklandı ve fiyatlar, 2023’teki büyük düşüşün %50 Fibonacci geri çekilmesinin üzerinde ve 50 ve 200 günlük basit hareketli ortalamaların üzerinde işlem görüyordu. Veri açıklanmadan önce ABD getirileri ile dolar arasında dikkate değer bir ayrışma vardı, bu da yeşil rengin bu farkı çok hızlı bir şekilde kapatma olasılığını açtı.

O zamandan beri, dolar endeksi gökyüzüne çıktı, birden fazla direnç seviyesini kırdı ve piyasaların bu yıl başına kadar bir başka faiz indirimi beklentisini kesmesiyle – yıl sonuna kadar yalnızca 50 baz puanlık kesinti bekleniyor – doları desteklemeye devam etmesi muhtemel. Dolar ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden’ın, İsrail’in Şam’daki İran büyükelçiliğine saldırısına İran’ın yakın bir saldırı beklediğini açıklamasıyla Ortadoğu’da beklenen tırmanışın ortasında da desteklenecek.

Dolar Endeksi ve ekonomik takvimin kullanımı, yatırımcıların etkili kararlar almalarına büyük katkı sağlar çünkü bu kaynaklar, önemli ekonomik olayların ve göstergelerin zamanlamasını belirleyerek doların diğer önemli para birimleri karşısındaki performansını dikkatle değerlendirmek için sıkça başvurulan araçlardır.

Grafik TradingView’den

KCHOL 217 TL’den yüzde 0.42 kazancıyla arttı. Halftrend uzun pozisyonda olumlu sinyaller vermektedir. 202 desteği ve 223 direnci kanalında yükselen bir çizgide bulunmaktadır.

203 ‘te düşük pivot oluşmaktadır. 4 kırmızı mum ile düşüş sürebilir. 207 taban çizgisi 45 derecelik olumlu bir gelişim göstermektedir.

Koç Holding ve bağlı ortaklığı olan Yapı Kredi Bankası’nın hisseleri, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli First Abu Dhabi Bank’ın Yapı Kredi Bankası’nda hisse alımını düşündüğüne dair haberlerin ardından güçlü bir şekilde yükseldi. Ancak Koç Holding, açıklama gerektirecek herhangi bir gelişme olmadığını belirtti.

Genel görünümün olumlu duruşu ve diğer Koç hisselerinde olumlu sinyal kısa vadeci yatırımcıların da ilgisini çekmektedir.

Sonuç itibariyle, güçlü dolar geri döndü. Çatışmanın dışında, Fed ve ECB’nin farklı yönlere gitmesi, EUR/USD, GBP/USD için kötüleşen bir görünüm potansiyelini vurguluyor, ancak bu belirli çiftin bu kadar yüksek seviyelerde risklerle dolu olduğu unutulmamalıdır.

Okan Özdemir