Seyis kötü, bu ekonomi şahlanmaz

Rahmetli Dedem (Anne tarafı) sıkı kumar hastasıydı. At yarışlarını da çok severdi. Hafta içinde dahi, cebinde rakısı, elinde Anneannemin hazırladığı meze yüklü sefer tası, arkasında ben, Veliefendi’ye giderdik. Dedemin bir sözünü hiç unutmam: “Ulan, ata değil, jokeye doping yapsaydınız, be!” Türkiye ekonomisinin en büyük sorunu da jokey, yani Başkanlık Rejimi ve Sevgili Başkanım Erdoğan’ın yönetim tarzı. 20 yıldır iktidarda, hala 2023’te şahlanacağız diye vaatler savuruyor. Paşam, millet aç, kiralık ev bulamıyor, sen 2023’ten bahsediyorsun. Ölme eşşeğim ölme, bahar gele de yonca biçem.

Ekonomi 2023’te 2021’den daha beter olacak. Dış şoklar yanında, Erdoğan’ın sadece Hogwarts Büyücülük ve Cadılık Teknik Lisesi’nde okutulan ekonomik-finansal kuramı, ihtiyari ve kanka-kayıran yönetim tarzı da tüy dikecek.

İşte bu yüzden, TCMB 23 Eylül’de parasal gevşeme sürecini başlatırsa, 6 ay içinde erken seçim olabilir dedim. Bir noktada, Başkan Erdoğan’ın zengin danışman kadrosu cesaretlerini toplayıp ona bu gerçeği söyleyecekler. Hani, belki okur da, kendini de milleti de 2 yıl daha Cehennem Azabı yaşamaktan kurtarır diye, sebepleri sıralayayım:

Türkiye artık bir mala çökme ekonomisi: Hukuk düzeninin yerini Mafya’nın alması kadar birey ve iş insanını verimli ekonomik faaliyetten soğutan habis bir hastalık olamaz. Niye makine alıp yüksek katma değerli üretime geçeyim? Çok başarılı olursam, gelip üstüne çökecekler. Vatandaş için de aynı şey geçerli. Sözleşmelerin anlamı kalmadı. Artık ticari ihtilafları Mafya’ya giderek hallediyorsun. Bu ekonomi şahlanmaz, ötenazi yapar yakında.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!