Para & Borsa

Sermaye Piyasası Kurumları

Sermaye Piyasası Kurumları nelerdir?

Aracı Kurumlar

Sermaye piyasası araçlarının başkası nam ve hesabına, kendi nam ve hesabına, kendi namına başkası hesabına alım satımı ile iştigal eden anonim ortaklık şeklinde örgütlenmiş kuruluşlardır.

Aracı kurumlar aracılık faaliyeti dışında repo-ters repo, yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği faaliyetinde de bulunmaya yetkilidir.

Aracı kurumların kuruluş ve faaliyet şartları ayrı ayrı belirlenmiştir. Merkez dışında da örgütlenebilirler. Şube, irtibat bürosu ve banka veya özel finans kurumları ile tesis edilen acentelikler merkez dışı örgütleridir. (http://www.tspakb.org.tr/)

Yatırım Ortaklıkları

Kendilerine katılan veya ortak olan pay sahiplerinden sağladıkları fonlar ile gayrımenkul, altın ve diğer kıymetli madenlerden oluşturulacak portföyleri riskin dağıtılması, profesyonel yönetim ilkeleri çerçevesinde işletmek amacıyla kurulan kayıtlı sermayeli anonim ortaklık tipindeki kurumlardır.

Halktan topladığı fonlar ile portföy oluşturacağı varlıklara göre menkul kıymet yatırım ortaklıkları, gayrımenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları olmak üzere üç türü bulunmaktadır.(www.spk.gov.tr)

Yatırım Fonları

Halktan katılma belgeleri karşılığında topladıkları paralarla belge sahipleri adına riskin dağıtılması ilkesi ve inançlı mülkiyet esaslarına göre sermaye piyasası araçları, gayrımenkul, altın ve diğer kıymetli madenler portföyü işletmek amacıyla kurulan, tüzel kişiliği haiz olmayan malvarlığıdır.

Bankalar, aracı kurumlar, sigorta şirketleri ile kendi kanunlarında engel bulunmayan emekli ve yardım sandıkları ile 506 sayılı Kanuna göre kurulan sandıklar ve gayrımenkul yatırım fonu için Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından kurulabilir.

A tipi yatırım fonları portföylerinin en az aylık ortalama bazda %25’i Türk şirketlerinin hisse senetlerinden oluşur. B tipi yatırım fonu ise, A tipi dışında kalan yatırım fonlarıdır.(http://www.spk.gov.tr/)

Sermaye Piyasasında Faaliyet Göstermesine İzin Verilen Diğer Kurumlar

Sermaye piyasası araçlarının takas ve saklanması ile uğraşan kuruluşlar (www.takasbank.com.tr ) – (www.mkk.com.tr)

Derecelendirme şirketleri (http://www.spk.gov.tr/)

Bağımsız denetim kuruluşları (http://www.spk.gov.tr/)

Yatırım danışmanlığı ve portföy yönetimi ile uğraşan şirketler (www.spk.gov.tr)

Genel Finans Ortaklıkları (www.spk.gov.tr)

İpoteğe dayalı menkul kıymet kuruluşları (www.spk.gov.tr)

Varlık yönetim şirketleri (www.spk.gov.tr)

Portföy saklama şirketleri (www.spk.gov.tr)

Gayrimenkul değerleme şirketleri (http://www.spk.gov.tr/)

Kaynak: yatirimyapiyorum.gov.tr


İlgili aramalar:

  • sermaye piyasası aracı kuruluşlar nelerdir
  • emlak alım satım şirketleri sermaye piyasası kurumumudur
  • sermaye piyasası kuruluşları ile aracı kurumlar aynı mı
Etiketler: , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx