Seçimler ve Piyasalar

Yaşar Erdinç – 18.04.2018

Dün sabah yazımı yazdım ve tam dolar analizi yapacaktım ki; Devlet Bahçeli’den seçim çıkışı geldi. Şu an önemli bir belirsizliğin sona erdiğini düşünüyorum. Her ne kadar Cumhurbaşkanı, Devlet Bahçeli ile bugün görüşeceğini söylese de çok büyük bir kesim bunun formalite olduğunu düşünüyor. Eğer tersi olsaydı, dün sabahki grup toplantısında sayın Cumhurbaşkanı, bu konuda tersi açıklama yapardı.

Şu an artık yeni bir döneme girdik. Ekonominin aktörleri bu seçim tarihine göre pozisyonlarını ayarlayacak ve seçim anketleri en çok merak edilen haberler olacaktır. Seçim öncelerinde tüketici, üretici, yatırımcı ve devlet yeni duruma göre pozisyon alacaktır. Daha önceki seçim öncesi dönemlerinde bu ekonomik aktörler benzer davranış biçimi gösterseler de, her seçimin kendine ait gündemi ve yapısı olmaktadır ve seçimlerin yapısına göre bu davranış biçimi çok önemli değişimler de göstermektedir. Önemli olan şey ise, genel olarak seçimler öncesinde görülen davranış biçiminden ziyade, bu seçim öncesinde nasıl bir davranış biçimi göreceğimize dair tahminlerdir. Ama ben aşağıda birçok seçim öncesinde Dolar/TL ve Borsanın yaptığı hareketleri grafik olarak veriyorum. 2007 seçimlerine kadar, genelde dolar sabit bir bantta gittiği için dolar/TL kuru grafiğini vermedim.

Devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN