Seçimler Ve Odaklanılması Gereken Ekonomi Politikaları Üzerine Notlar…

Saygıdeğer takipçilerim. 2019 mahalli idareler seçimini geride bıraktık. Birkaç olumsuz durum dışında ülkemiz seçimleri gayet demokratik bir şekilde alnının akı ile tamamladı. Alınan sonuçların her bir partiye şüphesiz farklı mesajlar içerdiği bilinen bir gerçek.  Sonuçların öncelikle vatanımıza ve milletimize hayırlı ve uğurlu olmasın, kazanının Türkiye Cumhuriyeti olmasını temenni ediyorum. Alınan sonuçlar sonucunda Adalet ve Kalkınma Partisinin birinci olduğu anlaşılmaktadır. Bu bağlamda bu durum bir başarıdır. Bununla birlikte birçok Avrupa ülkesinden büyük İstanbul’un ve birçok büyük şehrin resmi olmayan sonuçlara göre kaybedilmesi başarıyı gölgeleyen durumlar olarak değerlendirilebilir. Kişisel olarak AKP’deki bu durumu dört faklı olaya bağlamaktayım.

1-AKP’nin ilgili kişilerinin seçim döneminde Sn. Cumhurbaşkanı’nın gösterdiği arzu ve gayretin yarısını bile göstermemiş olmaları

2-Özellikle mikro bağlamda yapılan atamalarda liyakatten uzaklaşılması

3-Gençlere yeterince ulaşılamaması

4-Ekonomi

Siyaset bilimi teorilerini alt üst ederek yıllardır tek başına iktidarın değişmez ismi olan Adalet ve Kalkınma Partisinin bu durumu kendi içinde değerlendirdiğine şüphe yok. Kişisel görüşüm Sn. Cumhurbaşkanı’nın da gerekli yaptırımları yaparak önemli revizyonlara gideceği kanaatindeyim.

Bundan sonra 4.5 yıl seçim olmayacağı gerçeğinde hareketle seçim geride bırakılıp enerjimiz topyekûn ekonomiye yöneltilmelidir. Tüm siyasi liderlerinin yaptıkları kucaklayıcı açıklamaların ortak noktası budur.

İster buna BEKA ister ULUSAL GÜVENLİK SORUNU deyin, ülkemiz iç ve dış düşmanların kuşatması altındadır. 2018 yılı ağustos ayında dolara yapılan manüpilatif harekette dışarıdan gelen  spekülatif ataklara dikkat çektiğimde beni yargısız infaza alanların Trump’ın açık bir şekilde ekonominizi bitiririm tehdidinde haklı olduğum şeklinde fikir değiştirmeleri manidardır. Türkiye’nin seçim sonuçlarını tartıştığı bir süreçte ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Ankara’nın ortağı olduğu F-35 savaş uçaklarının transferi için gerekli materyallerin Türkiye’ye gönderilmesinin askıya alındığını duyurması sizce tesadüf müdür?

Bu aşamada yapılması gereken en rasyonel olay, seçim sonuçlarını bir an önce resmiyete kavuşturarak muhalefet, iktidar ekonomik başarıya odaklanmaktır. Yapılması gereken öncelikli olay ekonomik reformdur. Türkiye’nin bir an önce yüksek faiz sıcak para sarmalından diğer bir ifadeyle dışa bağımlılıktan kurtulması gerekmektedir.  Bir çok gelişmiş ülkenin (ki İngiltere buna en güzel örnektir), belli bir süre yüksek enflasyona katlanmak pahasına ülkedeki rekabeti arttıracak girişimlere destek verdirerek rekabeti arttırdığı, böylece enflasyonun kendiliğinden düştüğü unutulmamalıdır.

Doç. Dr. Utku Altunöz
E-mail: utkual@hotmail.com
https://twitter.com/utkualtunoz