Seçim Tarihi Netleştikten Sonraki Piyasa Dinamikleri

Yaşar Erdinç – 19.04.2018

Önceki gece bir youtube yayını yapmış daha sonra da dünkü yazımda bu yayında söylediklerimin kısa bir özetini vermiştim. Burada temel mesaj borsada çok önemli olumsuz etkisi olmayacağını belirtmemdi ve Dolar/TL için de (yayını izlerseniz uzun uzun anlattım) bir kanal oluştuğu, eğer 4.0750’nin altına gerilerse en azından 4 TL civarlarına kadar gerileyeceğini, 4.12’yi geçerse de yeniden 4.1750 civarına yükseleceği yönündeydi. Dün seçim tarihi netleştikten sonra, Dolar/TL 4.0750 desteğinin altına sert gerileyerek 4 Tl seviyelerini görürken, borsada da sert bir yükseliş oldu. Bu yükseliş sırasında 1.5 milyar lotun üzerinde işlem miktarı gerçekleşerek, bir önceki günkü düşüşte yaşanan 1.5 milyar lotluk işlem miktarını egale etti ve bunun olumsuz etkisini geri aldı. Tüm bu hareketler bildiğiniz üzere çok kısa sürelerde gerçekleşti. Ama en azından yatırımcılar bu sefer panik satış yapmadılar.

Hatırlarsanız, dolar/TL kurunu belirleyen temel etkenin enflasyon ve cari açık olduğunu belirtmiştim ve seçim konusunun dolar/TL kuru üzerindeki etkisinin üçüncü sırada olduğunu vurgulamıştım. Ama dün doların sert düşüşünün ardında başka bir sebep vardı. Morgan Stanley’den gelen kısa analizde seçim öncesinde hükumetin bir faiz artışına izin vereceği yazıyordu. Bu kısa raporun dolar üzerinde etkili olduğunu düşünüyorum. Zaten borsada da bu rapor sonrasında artışlar hızlanmıştı. Fakat Morgan Stanley gibi düşünmüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’nın seçime faizleri yükselterek gireceğini hiç zannetmiyorum. Seçmen gözünde ters etki yapar. Çünkü daha önceki açıklamalarında faizleri düşürmek konusunda çalışma yapılmasını istediğini belirtmiş ve kendisi yurt dışındayken MB’nın faizleri artırmasından rahatsız olduğunu belirtmişti. Faiz artışı hala olabilir ama bunun sadece bir şartla olacağını düşünüyorum. TCMB faizleri artırır, ardından da bir KHK ile Merkez Bankası Başkanı görevden alınarak seçmene “faiz artışına karşıyız” mesajı verilebilir. Aksi halde 25 Nisan’da, dolar 4.19’lardan 4 civarına geriledikten sonra bir faiz artışı yapılmasını beklemiyorum.

Devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN