Saxo Bank’tan 2023 yılı için “çılgın” tahminler

Saxo Bank’ın adını belki hiç duymadınız, ama bizim gibi “ortam ekonomistleri” için Noel Sezonunda hayatımızı renklendiren nadir çalışmalardan birine imza atar. Saxo Bank’ın beyin takımı her yıl Kasım ayında bir araya gelip Yeni Yıl tahminlerini belirler. Her şirket, ticari ve yatırım bankası bunu yapıyor elbette. Saxo’yu diğerlerinden ayıran, gerçeklerden kopmadan, ihtimal dahilinde, ama radarın çok ucunda kalan öneriler geliştirmek. Saxo bunlara “çılgın” ya da “çirkin” tahminler diyor.

Bu çalışmanın amacı koyun sürüsü gibi birbirlerinin kıçlarını koklayarak otlaklara üşüşen fon yöneticisi ve şirket CEO’larının beyinlerini biraz sarsıp, “kutunun dışında” düşünmeye zorlamak.

Tahminlerde Türkiye’nin adı geçmese dahi, bizim millet, işinsanı ve siyasetçilerin de biraz kelle silkelemesine ihtiyacı olacağı sezisiyle, sizin için Saxo’nun tahminlerini sadeleştirerek tercüme ettim.

Dünya, 2023 yılında Saxo’nun öngördüğü eziyetlere maruz kalmasın temennisiyle ilginize sunarım.

“Savaş ekonomisi teması”, önde gelen Danimarka Bankası Saxo Bank’ın 2023 için yıllık Çirkin Tahminler raporunu şekillendirdi.

Bankanın 2023’te gerçekleşmesi pek olası olmayan – ancak gerçekleşirse küresel finans piyasalarında şok dalgaları yaratacak – 10 olaydan oluşan listesi arasında Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un istifası, bir AB Silahlı Kuvvetlerinin kurulması, bir “UnBrexit” (AB’ye geri dönelim) referandumu yer alıyor. Altının ons fiyatı 3.000 dolara fırlıyor, Japon Yeni TCMB usulü “fixleniyor”.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!