GUBRF – Gübre Fabrikaları: Göreceli ayrışma sürüyor

Döngülerin gücü vardır (GUBRF) : Gübre Fabrikaları halen göreceli ayrışma gösteriyor

Gübre Fabrikaları üzerine temmuzda yazdığımızda endekse (BIST100) göre ucuz kalmış hali dikkat çekiyordu. Hesaplanabilir geçmiş döngüleri olabilecekler üzerine epey fikir veriyordu. O dönemden bugüne borsa endeksini 35 puan (%35) düzeyinde yenerken, hareketin devamlılığı için oluşan hareketlere bakmaya devam ediyoruz. Geçmişteki formasyonları kıyaslamak eğer ki aynı enerji birikimi oluşmuş ise anlamlıdır. Ayrıştırıcı özellikler dalgalanmaların şekli ve şiddeti üzerinden hesaplanmalıdır. Daha az negatif görüntü, aşağı çeken yükleri azaltmaya başladığına işarettir: bunu bileşik güç etkisi olarak düşünebiliriz.

Bileşik etki veya zaman faktörü: 2019 – 2020 rallisini açıklamaya yaramıyor mu?

Ralli veya değil: piyasa hareketlerini açıklamanın yolu üzerine çabaların yetersizliğini görebiliyoruz. Benzer yöntem benzer açıklamaların aracı olarak kullanılmaya devam ettiği sürece bir kapalı döngü hali devam ediyor olacaktır. Normal şartlardan sapıyor olmanın açıklaması, anormal gelişmeler olarak görülmemelidir. Hatta daha da ileri giderek bu tür kırılımları “siyah kuğu etkisi” gibi görmek de gerçekten tanımlara uymayan üzerine tartışmayı büyütmeye yarıyor ve etki olumsuzca gelişim sağlamaktadır.

GUBRF vakasında olduğu gibi, hızlı hareketlerin açıklaması üzerine tartışma iklimi üretebilmek gereklidir. Farklı dönemlerin artan gerilimi veya sapma büyüklüğünün kırılma üretebileceği üzerine ön kabulle gidersek daha iyi çözüm için başlangıç noktasını sağlıklı seçmiş oluruz.

===> 2019’da başlayan ralli bir gerilim problemi olarak görülmelidir.

Gerilimin mutlak farklılık olarak görülmeyişi çözümü kolaylaştırmaktadır. Buna göre uzun dönem ortalamaların birbirine göre konumları üzerinden de gitmek mümkündür. Ortalamaların kıyaslaması göreceli piyasa getirisi üzerinden de yapılabilir.

Hafta bazlı simülasyon: gerilim varsa kırılım vardır

Aynı geçmişte olduğu gibi tekrarlanan gerilim formasyonları geleceği belirlemeye devam edecektir. Buna göre temel soru bellidir: 2019 benzer gerilim hali devam etmekte midir? Bu gerilim halini 2 yönlü de hissedebiliriz: hızlı düşüşler geçmişe göre ciddi fark üretebilir ve tepkiyi gerektirir. Tersi olarak da hızlı yükselişler de geçmişe göre göreceli fark oluşturunca tepki gelmektedir.

Model gereği: bileşik güç faktörü geçmişten daha kuvvetli

– oluşan gerilimlerin katlamalı etki üretmesini sağlayacak piyasa potansiyeli devam ediyor

– haftalık bazda değerlendirince bu etkinin 2024 ve ötesinde de devam etmesi beklenebilir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!