DOHOL ve ASELS: Borsa İstanbul mu Dolar mı?

BIST’in getirisi dolar ve KKM’yi geçti görünse de risk çok. Sayı olarak 2 milyondan 3 milyon 300 bine yükselen BIST yatırımcısı küçük hisseler ve halka arzlara çok ilgi duyuyor. Oysa endeksi yukarı taşıyan ve yıldız pazarda işlem gören TUPRS, THYAO, ASELS, SASA, TOASO gibi şirketler olduğu gerçek. Ağırlık ve hacim olarak artan bu şirketlerin piyasa değerleri 2023 seçimine giderken nasıl bir performans sergileyecek sorunsalı da konuşuluyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse genel anlamda ve mevcut durumda yıldız pazarın ağırlıklı olduğu endeks, dolar ve KKM’den daha çok kazandırıyor. Kur korumalı mevduattan çıkış bir hayli arttı ve bunu sadece yatırımcı sayısına bakarak da dolaylı bir çıkarım yaparak söyleyebiliriz.

TSLA grafiği, yüzde 3 ile USD 179 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

Borsa İstanbul dolar bazında 2018’in gerisinde bulunuyor. 517 dolardan 218 dolara düşen BIST 2.37 kat yükselmesi gerekli ki önceki seviyelerine erişsin. Şu anda 5005 seviyesinde rekor kıran BIST’in 11861 seviyesine yükselmesi ile bu geçmiş direnç kırılmış olacaktır. BIST 6206 puanı ile 2017 direnç seviyesini geride bırakması önem taşımaktadır.

Grafik TradingView’den

DOHOL 8.25 TL ile %2.48 yükseldi. Bu büyük şirketler ana trafo gibi ve yıllar süren ve oldukça yükseliş göstermesi yanında riskli makro ve milli politikalara da dayanıklı olduğu savunuluyor. Bu sebeple GZNMI, MERKO, BEYAZ gibi küçük riskli şirketler yerine uzun vadeli büyük şirketler önerilmektedir.

Grafik TradingView’den

ASELS 53.50 TL ile yüzde 3.68 bir kapanışla haftayı sonlandırdı. Halftrend 4 saatlik grafikte yükselişe mevcut durumda katkı sağlasa da risk açık. Büyük savunma firmaları milliyetçi ulusumuz tarafından çok sevildiği ve fiyat defter değeri olarak gerilerde kaldığı için bir sonraki yükselişte ön plana çıkabilir ve 60 TL seviyesi denenebilir.

Sonuç itibariyle, ABD’de teknoloji firmaları düşüşe geçerken AB ve Rusya birbirine ambargo uygularken; Türkiye iş geliştirme, üretim ve ARGE’nin merkezi olma yolunda ilerliyor. Kaybettiğimiz 200 seneyi bu ivme ile kazanacak mıyız ve endeks en azından 6 bin sonra 11800 seviyesini kıracak mı bunu hep birlikte göreceğiz. Fakat riski dağıtmak için farklı sektörler ve yatırım araçları önerilmektedir.

Okan Özdemir