SASA: Çin’de yabancı yatırımcılar kaçtı

Ayrıca, Çin piyasaları, siyasi ve jeopolitik riskler olmadan Çin piyasaları olmazdı, Uygur Türklerine yaptıkları zulümden hiç bahsetmeyelim bile. Özellikle, teknolojik egemenlikle ilgili ABD ile olan gerilimler devam ediyor. Özellikle Pekin, Borsada düzenli olarak tam sektörlere zarar veren şaşırtıcı bir siyasi müdahale gösteriyor. Bu, büyük teknoloji grupları, eğitim yardımı konusunda uzmanlaşmış gruplar veya daha yakın zamanda video oyunu şirketleriyle oldu.

Sonuç olarak, yabancı yatırımcılar 2023’ün ikinci yarısında Çin hisse senetlerinden kaçtı. Financial Times’a göre, geçen yıl Ağustos’tan Aralık sonuna kadar, bu hisselerde toplanan 33 milyar dolarlık yabancı yatırımın neredeyse %90’ı eridi. Bazılarına göre, tıpkı uçan kuşu satmaya benzetilen kriptoyu geçmiş gibi…

Ejderha Yılı’nda Çin hisse senetleri toparlanabilir mi? “Tarihsel olarak, bu yıl piyasalar için olumlu olmuştur. Son dört ‘ejderha yılı’nda (1976, 1988, 2000 ve 2012), Hong Kong’un Hang Seng endeksi üçünde artış kaydetmiş, ortalama getiri %17 olmuştur” diye savunan uzmanlar da var.

DXY‘nin nasıl hesaplandığına ilgi duyanlar için, temel döviz piyasası göstergesinin formülünü öğrenmek ilginç olabilir. Ayrıca, uzmanlar için en uygun hisse senedi tarayıcısını bulmak önemlidir, çünkü gün içi ticaret için hız ve doğruluk gereklidir.

Grafik TradingView’den

SASA  hissenin fiyatı 39.44 seviyesindedir ve son zamanlarda %0.8048 oranında düşüş yaşamıştır. Ancak, bir aylık performansında %2.4416 oranında artış gözlemlenmiştir, bu da bir nebze de olsa kısa vadeli bir iyileşme işareti olabilir.

Hissedeki 5 yıllık performans oldukça etkileyici görünmektedir ve kredi yerine hisse satışına gitmesi eleştirilere neden olsa da 25 milyar dolarlık petrol bazlı üretim ve ciro etkileyici görünüyor.

Bazı uzmanlar ve teknik analiz göstergeleri “Al” sinyali aldığını görüyoruz. Ortalama Yön Endeksi (Average Directional Index – ADX) 38.0995 seviyesindedir, bu da mevcut trendin güçlü olduğunu göstermektedir.

Osilatörler derecelendirmesi “Sat” yönündedir ve Stokastik RSI göstergesi de düşüş eğilimindedir. Bu durum, kısa vadeli bir düzeltme bekleyebileceğimizi göstermektedir.

Sonuç itibariyle, şimdilik, dikkatli olmak gerekiyor. Bank of America’nın gerçekleştirdiği son küresel ankete göre, güvensizlik hala önemli bir etkiye sahip. Ankete göre, Çin hisse senetlerinin düşüşünü oynamak, geleneksel olarak yatırımcıların çoğunluğu tarafından yapılan ikinci bir tercih. Birinci tercih ise, Wall Street’in “müthiş yedilisinin” hisselerini satın almaktır (Nvidia, Amazon, Meta, Apple, Tesla, Microsoft, Alphabet). En azından Batı’da ana akım medya bunu savunarak algı yönetimini Batı eksenine kaydırıyor.

Okan Özdemir