Şaka mı, gerçek mi?

Önceki aylarda koruduğumuz beklenti gerçekleşmeye devam ediyor. Burada dikkat edilmesi gereken sayısal modellerin, sözlü yönlendirmelere karşı nerede kaldığını görmek olmalıdır. Yani matematiksel değişmezlik karşısında, esneyebilen ifadelerin gerçekçiliğini kıyaslamak gerekiyor. Endeksin orta ve uzun vade hareketlerindeki sapmaların miktarına bakarak potansiyeli üzerine modeli çalıştırmayı sürdürüyoruz.

Zirve risk getirmeyebilir: algoritmik model gözlüğüyle okumak gerek

Yeni zirvelerdeyiz, rekorlar devam ediyor ve beraberinde stres, soru işareti, beklenti bulutu da oluşuyor. Bu durum tamamen algıyla ilgilidir. Zirve veya dip görme takıntısı varsa bulut büyür. Eğer ki meseleyi farklı gözle ele alıp “gelişim eğrisi” üzerinden değerlendirebilirsek “aslında” neyin saklandığını görmüş oluruz.

Yeterliyse basit olanı kullanalım

Makine iletişim dünyasında kullanılan en basit dil üzerinden de modelimize açıklık getirdik: 1/0 ikili sistemi. Model gereği birim (1) altında gösterdiğimiz dönemi “ucuz” olarak tanımlamıştık. Bu da ölçülebilir bir çalışma sonucu çıkmıştı.

Sisteme zoru sormak

Bahar döneminde yüksek tempoda görülen düşüş bir transfer yaklaşımı olarak görülebilir miydi ? Ya da davet modeli olarak yeni oyuncuların sahaya çağırılması anlamına mı geliyordu ? Sebebi ne olursa olsun, önceki yazılarda belirttiğimiz model göstergesi 1.06 üzerinde idi. Yani ikili sisteme göre (1/0) pahalı eşiğini geçmişti. Geri dönüş beklemeli miydik ? Bu seviyeye günlük bazda hızlı gelmesi sonucu göstergelerde biriken pozitif ivmeyi yuttuğu için olasıydı. Öyle ki: ocak-şubat yükselişinde gösterge değerleri “benzer tempoyu tutturamıyordu.

Yine de sonuç ne olursa olsun, birim değer üzerinde olmak dikkat etmeyi gerektirirdi. Neye baktığımız konusunda yine ipucu vermiş olduk.

Aralık ayına giderken

Şubat – mart ayı problemini farklı değerlendirmek mümkündür. Bugünden geriye bakarak söylenebilecekler vardır. Sapma çizgisine göre davranışları hep tehlikeli bulmak gerekir. Sayısal olarak 1.06 noktasına yaklaşmakla birlikte riski henüz yüksek görmüyoruz.

Son bir aya baktığımızda oluşturduğumuz sapma çizgisinden pozitif sapmaların “henüz” başladığını görmek gidilecek yol hakkında fikir verecektir.

Sonsöz: Sapmalar, aşırılıklar karar dünyanızda olsun