Sağlık sektörü hisseleri

Sağlık sektörü (XLV): Dow Jones (DJI) halen karşısında güçleniyor

Mayıs ayı başındaki yazımızda sektör göstergesinin “ilk kez” yaptığı piyasa hareketlerinden bahsetmiştik. Son durumda genel piyasa endeksi (DJI) önünde konuşulmaya başlamasını da buna bağlayabiliriz. Hatta piyasa endeksi karşısındaki performansını korumaya başlaması da bekleyişin sona ermiş olabileceğini gösteriyor. Bundan sonraki dönemde farkı açabilir görüntüsünü değişmiş formasyonlara bakarak inceleyebiliriz. Diğer sektörlerin göstergelerine göre performans kayıplarının derinleşmesini de “ortalamaya dönüş” hareketi olarak da görebiliriz. Bu yıl referans endekse göre % 14 üstü kaybına karşılık, 1 yılda göreceli kayıp 2 puan oldu. Bir başka deyişle son 6 ay önceki 6 aya göre daha derin düşüş gösterdi (göreceli olarak). Bu durumun düzeltmesi olan dönüşün momentum destekli olması halinde istikrardan bahsedebiliyor olacağız. Momentumun değişimini de yine sinyaller üzerinden görebiliriz. Tabloya da yansıtabiliriz.

Son 3 hafta etkisi Değişim (+/-) Son 6 hafta etkisi Değişim (+/-)
 katlama gücü % 1 Katlama gücü % 2
eşiğe göre iyileşme  % (-0.01) eşiğe göre iyileşme % (0.1)
algoritma gücü % 1 algoritma gücü % 2
Geleceğe katkı artan Genel etki olumlu artan

Trend yönü hakkında fikir sahibi olmayı sağlayan tablo mutlak değerler üzerinden hesaplanmıştır. Piyasa göstergesi endekslere göre (DJI gibi) daha kuvvetli göründüğünü belirtebiliriz. O tabloları buraya koymadık. Haftalık açıdan bakınca durumun gücünü daha istikrarlı bulabiliriz.

Ortalamaya dönüş – Momentum çevrimi

Geçmiş geleceğin tekrarı değildir: geçmişteki kazançların tekrarı gelecekte de olamaz. Olması halinde ise aslında değişen koşulları göz ardı etmişiz demektir. Ortalamaya dönüşü ıskalayan her planlamada bu yanılgı devam edecektir. Daha doğru ifade: geçmişten öğren, geleceğe yönelik çıkarım yap. Bu haliyle bakınca dönüşleri ve momentum destekli olabilecek halleri daha rahat görebiliriz.

Günlük bazda olanlar

– Son 5 günlük hareketle performans oluşturmaya etken olan çarpanlardan biri güçlendi: katlama gücüne baz olan manivela kolu, eşik üstü olmaya doğru biraz daha ilerledi. Eşik üzerinde kalması hali değerlidir ama bu çizgiye olan mesafesini kısaltması da anlamlıdır: dipten dönüş ve ölü kedi sıçraması veya momentum destekli güçlenen trend vb..

— > 20 günlük ortalamanın düşüyor olması ve bunu 40 günlük ortalama altında yapması tepkiyi kuvvetlendiriyor. Daha tutarlı işaret olarak görebileceğimiz 40 günlük ortalamanın da mayıs ayı başından beri düşüyor olması iştah arttırıcı görülebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!